1We współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie udostępniamy Państwu pierwszą część pocztówek przedstawiających wybrane miasta naszego regionu, także w ujęciu wakacyjnym. Ta wirtualna wystawa z pewnoscią przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom historii i fotografii. Druga część już niebawem!

Register to read more...

20200616 163456 01 scaledJadąc do Mielna, tuż przed tą wypoczynkową miejscow0ścią, mijamy małą wioskę. Strzeżenice to osada licząca nieco ponad 200 mieszkańców i dla przyjezdnych jest dobrą alternatywą dla spokojnych wakacyjnych noclegów. Dla mieszkańców Koszalina pewnie tylko miejscem, które znajduje się na drodze w stronę bałtyckich plaż.

Jednak zarówno dla gości Koszalinian mam ciekawą propozycję. Warto tu się na moment zatrzymać.

Register to read more...

7Zamek w Malborku to miejsce nadal tłumnie odwiedzane. Co ważne, obiekt mozna zwiedzać nawet teraz. Czy warto się tam wybrać, oraz co jest godne polecenia? Zapraszamy do lektury krótkiego tekstu. Zamek Malbork znowu otwiera swoje bramy – te z dębiny i żelaza, a nie tylko wirtualne. Od piątku, 8 maja, dostępna będzie dla publiczności nowa, atrakcyjna trasa zwiedzania zespołu zamkowego. Goście muzeum będą mogli eksplorować: część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę św. Anny, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, a w dodatku – nadzwyczaj rzadko odwiedzane – fosy i międzymurza.  Szlak zamkowy ma swój początek – tak jak dotychczas – w Centrum Obsługi Zwiedzających, gdzie można kupić bilety (dostępne także online), otrzymać niezbędne informacje, skorzystać z toalety i pobrać profesjonalnie odkażone audio-przewodniki, prowadzące później przez przestrzenie warowni nad Nogatem. Zwiedzający – w kontrolowanej przez pracowników muzeum liczbie i w odpowiednim rozproszeniu – rozpoczynają peregrynację od Wału Plauena, podziwiając wschodnią panoramę zespołu zamkowego, przechodzą mostem przez Bramę Snycerską i dalej – na Przedzamczu – poznają z zewnątrz Karwan a także pozostałe ulokowane tam budynki. Imponujący przejazd bramny wprowadza zwiedzających na dziedziniec Zamku średniego, czyli do samego centrum władzy państwa zakonnego w Prusach.

Register to read more...

etap4.5Kolejny, IV już etap zniesienia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa w naszym kraju wprowadza dalszy powrót do normalności. Jakie będą to zmiany? Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować dwa metry odstępu od innych. Maseczki będą nadal konieczne w przestrzeniach zamkniętych- w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Możliwa będzie także organizacja wesel do 150 osób.

Register to read more...

Wypocznij Ustronie MorskieGmina Ustronie Morskie w ramach zaplanowanych działań planuje utworzyć bazę obiektów noclegowych, restauracji i barów a także atrakcji turystycznych, które mogą i chciałyby przygotować pakiet dla turystów z całego kraju, przygotowując specjalną ofertę noclegową, zniżkowe menu lub vouchery a także wejściówki do atrakcji. Kampania propagująca akcję specjalną będzie skierowana do turystów w całym kraju. Przygotowanie specjalnej oferty, może okazać się prawdziwym impulsem i dobrą promocją w nadchodzącym czasie. Baza firm uczestniczących w akcji będzie dostępna na stronie urzędu gminy oraz w mediach społecznościowych i będzie aktualizowana na bieżąco.

Register to read more...

95257943 10156948222782097 1309403922162515968 o

91704799 646140245960632 1785547728923656192 nRozmowa z Joanną Pałką, prezesem Spółdzielni Socjalnej Dobra Marka w Karlinie.
- Dziś Dobra Marka kojarzy się głównie z akcją szycia maseczek, które mają chronić przed koronawirusem. Pamięta Pani w jakich okolicznościach zaczęliście ich wykonywanie?
- Oczywiście. Ogólnie jesteśmy spółdzielnią socjalną, staramy się więc pomagać na różne sposoby. Co ważne, jesteśmy szwalnią. Na początku szyliśmy pojedyncze sztuki maseczek, z czasem coraz więcej, po 100, 200 sztuk. W pewnym momencie gmina Karlino zleciła nam wykonanie potężnego zamówienia na maseczki dla mieszkańców. Jesteśmy jak każde przedsiębiorstwo, mamy etaty do utrzymania, swoje maszyny, wraz z całym wyposażeniem krawieckim.
- A jak to wygląda teraz statystycznie?
- Jedna osoba jest w stanie uszyć do 10 sztuk maseczek na godzinę. Wszystko zależy od zlecenia, może ono obejmować na przykład 1000 sztuk.

Register to read more...

PrzystanwJamnie1Przed nami majówka, jakże inna od wszystkich które pamiętamy. Epidemia pozbawi nas wielu tradycyjnych aktywności. Wyjazdy w góry w zasadzie z perspektywy mieszkańca Pomorza Środkowego są niemożliwe – schroniska górskie są zamknięte, tak jak pensjonaty i hotele, nie spotkamy się nad jeziorem w gronie znajomych przy skwierczącym grillu, w Mielnie możliwości spędzania wolnego czasu też są ograniczone. Ale na szczęście w okolicach Koszalina jest sporo ciekawych tras rowerowych i to może być ciekawa opcja dla tych, którzy nie chcą korzystać z „domowego grillowania”.

Register to read more...

INFO1Od dnia 20 kwietnia zostanie wprowadzony pierwszy etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
Zmiany będą obejmować:
- w sklepach do 100 m2 - 4 osoby na jedno stanowisko kasowe
- w sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni
- limit osób, które mogą uczestniczyć w mszach i obrzędach religijnych to 1 osoba na 15 m2
- dalszy zakaz korzystania z placów zabaw
- wstęp do lasów i parków oraz rekreacja są dozwolone (bieganie, jazda na rowerze)
- osoby powyżej 13 r.ż. będą mogły poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Należy pamiętać o zachowaniu dystansu i noszeniu maseczki w miejscach publicznych.

11993277 896205600473362 7730330675763755897 nRozmowa z Wicewojewodą Zachodniopomorskim, Markiem Suboczem

- Jak ocenia Pan działalność i współpracę administracji publicznej, samorządu, lekarzy i służb publicznych w walce z koronawirusem w naszym województwie?
- Współpraca układa się dobrze. Wszyscy zdają sobie sprawę z wagi problemu, z którym się dziś mierzymy. Chciałbym tu podkreślić jedną ważną rzecz. Podejmowane przez służby i urzędy działania będą skuteczne, jeśli włączymy się w nie wszyscy, jako świadomi zagrożenia obywatele. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie nałożonych obostrzeń i ograniczeń. Od tego, jak się zachowamy, zależeć będzie skala dalszych zachorowań.

- Czy sądzi Pan, że odgórnie podejmowane działania, nakazy, są wystarczające? Czego należy się spodziewać po 19 kwietnia?

Register to read more...

Zdjecie MieczyslawaBrzozaRozmowa z Mieczysławą Brzozą, Burmistrzem Bobolic.

- Jak przez 30 lat istnienia samorządu w Polsce zmieniły się Bobolice? Co jest ich wizytówką?
- Ostatnie trzydzieści lat to czas liczony od 1990r., wówczas w całym naszym kraju dokonało się bardzo dużo pozytywnych zmian, dosłownie w każdej dziedzinie życia. Te pozytywy widoczne są także w Bobolicach. Obecną wizytówką Gminy jest nowoczesny Kompleks Centrum Edukacji Sportu i rekreacji przy ul. Głowackiego w Bobolicach. Gmina Bobolice zaliczana jest do gmin czystych i ekologicznych. Atrakcyjnie zagospodarowane kąpielisko „Rajska plaża” w Poroście, która w okresie letnim skupia osoby z najbliższego regionu, a w okresie zimy doskonała bazą dla zwolenników kąpieli zimowych – morsów.

Register to read more...

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

bobolicestrefa2

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u