kolobrzegmarzec2017Żołnierze Wojska Polskiego, przy współudziale Armii Czerwonej pod dowództwem generała Stanisława Popławskiego 18 marca 1945 roku zdobyli Kołobrzeg. Rekonstrukcję tego wydarzenia można było zobaczyć podczas obchodów 72 rocznicy walk o to miasto. Mimo opadów nie brakowało chętnych, którzy chcieli obejrzeć to widowisko. Rekonstruktorzy I Armii Wojska Polskiego przedstawili widowni sceny z zaślubin jednostek I Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem, pierwszy kontakt żołnierzy polskich z morzem, opatrywanie rannych, przesłuchania jeńców niemieckich wziętych do niewoli w czasie bitwy. Widowisko opatrzone było komentarzem historycznym nawiązującym także do trudnych losów żołnierzy.

Czytaj więcej...

walkiokolobrzegmarzec1945Na początku marca w Kołobrzegu została zrealizowana niecodzienna sesja zdjęciowa poświecona walkom Wojska Polskiego o Kołobrzeg w marcu 1945. Projekt ten przeprowadzono w ramach działalności Rekonstrukcyjnego Projektu Fotograficznego ‘’ FOTOGRAMY’’, wespół z odtwórcami historycznymi z naszego regionu. Wielką pomoc przy projekcie okazało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej, które to udostępniło plener do zdjęć i Studio Historyczne ‘’ HUZAR’’, które służyło pomocą w zakresie konsultacji historycznej i merytorycznej całego przedsięwzięcia.
Fotgramy można znaleźć na facebooku.

Czytaj więcej...

helenarudziskolobrzegO roli kobiety w  samorządzie opowiada nam Helena Rudzis – Gruchała, wicestarosta powiatu kołobrzeskiego, od wielu lat działająca w polityce.

- Coraz więcej kobiet pojawia się w samorządzie, jednak wciąż są w mniejszości. Jak Pani myśli dlaczego?
- Tak, to prawda, że w samorządzie dominują mężczyźni. Myślę, że w dużej mierze wynika to z sytuacji rodzinnej. Wiele z nas zastanawia się czy będziemy potrafiły pogodzić macierzyństwo z pracą zawodową oraz czy będziemy w tej sytuacji mogły liczyć na pomoc i wsparcie męża czy partnera. Mnie wspiera cała rodzina, za co jestem jej ogromnie wdzięczna. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy praca zawodowa jest bardzo absorbująca i niestety moi bliscy cierpią na tym. Kiedy natomiast obowiązków jest mniej, staram się rekompensować najbliższym moją nieobecność. Spędzamy wówczas aktywnie każdą chwilę, rozmawiamy i po prostu jesteśmy razem.

Czytaj więcej...

rowermiejskikolobrzegJeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w wakacje turyści i mieszkańcy Kołobrzegu będą mogli jeździć po mieście rowerem miejskim. Pomysł utworzenia miejskiego roweru pojawiał się już wcześniej w propozycjach mieszkańców w budżecie obywatelskim. System bezobsługowej wypożyczalni rowerów, umożliwi wypożyczenie i zwrot roweru w dowolnej stacji przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, w całym okresie funkcjonowania systemu. Miasto na terenie Kołobrzegu planuje usytuować 12 stacji. Swoje lokalizacje przedstawił prezydent miasta, ale każdy może wprowadzić swoje uwagi i propozycje.

Czytaj więcej...

wrakkgMorze na plaży w Kołobrzegu na wysokości osiedla Podczele odsłoniło wrak, prawdopodobnie łodzi lub kutra. O sprawie pojawienia się konstrukcji zaalarmowali mieszkańcy osiedla. W czwartek na miejscu pojawili się pracownicy Muzeum Oręża Polskiego i POSP „Tryton”, którzy od rana we współpracy z Urzędem Morskim w Słupsku prowadzili akcję wydobycia wraku. Jednostkę zakrywała woda i piasek więc łatwo nie było, na miejscu pojawił się ciężki sprzęt.

Czytaj więcej...

fotogooglemapsCała oświata żyje sprawą reformy edukacji, likwidacji gimnazjów i powrotu 8-klasowej podstawówki. Reforma w Kołobrzegu odbija się szerokim echem, Urząd Miasta proponował kilka wariantów jej rozwiązania. Jednak żaden z nich nie zadawala rodziców, nauczycieli i uczniów, którzy walczą o utrzymanie swoich szkół i etatów. - W toku prac i analiz przygotowaliśmy kilkanaście różnych wersji, przy czym żadna nie była idealna, bo przygotowana na szybko reforma nie daje możliwości wprowadzenia jej bezboleśnie. Dziś, po konsultacjach z radnymi, pozostał tylko jeden wariant – mówi Jacek Woźniak, zastępca prezydenta ds. społecznych. W Szkole Podstawowej nr 6 spotkali się rodzice, samorządowcy i pracownicy kuratorium gdzie rozmawiano o przyszłości szkoły i jej uczniów. Rodzice wyrazili swoje zaniepokojenie co do nowych obwodów przydzielania uczniów do szkół.

Czytaj więcej...

naglenadmorzemWszystko na to wskazuje, że czterodniowy festiwal muzyki klubowej, który przez 5 lat odbywał się w Rogowie (gm. Trzebiatów) w tym roku zawita do Kołobrzegu., a konkretnie do pobliskiego Podczela. Organizatorami imprezy są muzycy berlińskiej sceny muzycznej. Corocznie na festiwalu bawi się około 10 tysięcy osób, głownie z Niemiec. Impreza przez ostatnie lata odbywała się w Rogowie, teraz organizatorzy chcą by odbyła się ona na osiedlu Podczele.

Czytaj więcej...

zdrowiekgSzpital w Kołobrzegu odda niebawem do dyspozycji pacjentów nową pracownię oraz poradnię okulistyczną. Modernizację okulistyki w kołobrzeskiej lecznicy przeprowadzono w ramach drugiego etapu prac związanych z przebudową zespołów poradni specjalistycznych szpitala. Inwestycja miała dostosować pomieszczenia do oczekiwanych standardów leczniczych. Całkowity koszt wyniósł blisko 600 tys. zł. Pół miliona zł pochodziło z budżetu Urzędu Marszałkowskiego.

Czytaj więcej...

wospkgNiedziela gorących serc, tak można nazwać 25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kołobrzegu, który odbył się 15 stycznia. Sztab mieszczący się w sali koncertowej kołobrzeskiego ratusza pracował już od rana, gdzie wolontariusze pobierali identyfikatory, puszki i serduszka. Wolontariuszy z puszkami można było spotkać już chwilę po godz. 8:00. Swoją puszkę odebrał również 8-letni Krzyś, który z orkiestrą gra od pierwszych swoich urodzin. Oprócz tych wieloletnich wolontariuszy byli również i Ci, którzy z orkiestrą w tym roku postanowili zagrać pierwszy raz. Byli to zarówno młodsi jak i starsi.

Czytaj więcej...


Archiwum artykułów

Dodaj Temat

 reklama balticbd

 

lechbudholenderska1

 

inwestbohwawy

balticinfopl

 brokbaner

dermalogicalogo1


logonieruchomosci ew1
arkalogo
logopraxis
 pamprofil

 

4mobile

ggggg1
 bbaner2
banerek1
 
MAPA STRON I II
stat4u