W piątek, 20 marca 2015 r. o godz. 11.00, Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na 4-tą edycję Żywej Biblioteki w Koszalinie. Wydarzenie rozpoczynamy otwartym wykładem Beaty Bielskiej, doktorantki socjologii UMK w Toruniu, która opowie, czym w praktyce jest tolerancja. Kto jest w Polsce dyskryminowany? Co to znaczy? Kogo traktujemy gorzej? I czy o tym wiemy? Czy można nie dyskryminować? Czy przepisy antydyskryminacyjne nie powodują nowych typów dyskryminacji? Będzie to krótka socjologiczna opowieść okraszona statystykami dotyczącymi Polski i Polaków.

Rozmowy z Żywymi Książkami będą trwać w godz. 12.00 - 18.00.

„Żywa Biblioteka" to projekt, który w niekonwencjonalny sposób przybliża ideę praw człowieka. Akcja ta ma na celu oswajanie z tzw. innością, ma zapobiegać dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu, ma również przypomnieć nam, jak inspirujący i ciekawy jest dialog. Po „Żywej Bibliotece" spodziewamy się, że przypomni nam: inny nie znaczy gorszy czy mniej wartościowy.

Realizuje się to poprzez zorganizowanie otwartego spotkania z osobami, które doświadczyły dyskryminacji lub obarczone zostały stereotypami, które są krzywdzące, ponieważ upraszczają obraz świata. Jako organizatorzy rozmów z Żywymi Książkami zauważamy w naszym środowisku lokalnym potrzebę propagowania tolerancji i przeciwdziałania stereotypom. Wiemy, że sądy funkcjonujące w świadomości społecznej trudno zmieniać, ale wierzymy, że właśnie bezpośrednie zetknięcie z innością, która tylko niepoznana budzi niechęć, jest rewelacyjną metodą ułatwiającą funkcjonowanie społeczeństwa różnorodnego i przez to wewnętrznie bogatego.

 

Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są "Żywe Książki" (czyli przedstawiciele grup traktowanych stereotypowo), są czytelnicy (czyli goście – osoby, które bibliotekę odwiedzają i rozmawiają z Żywymi Książkami), są także bibliotekarze – gospodarze, którzy czuwają nad przebiegiem wydarzenia, informują o idei Żywej Biblioteki i „wypożyczają" Książki.

www.biblioteka.koszalin.pl

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u