logo 1procent 1080x675Początek nowego roku to czas, kiedy powoli zaczynamy myśleć o składaniu rocznego zeznania podatkowego. Od 2004 roku Polacy mogą zmniejszać należny podatek o kwotę do wysokości 1% jego całości i przekazać ją na rzecz organizacji pożytku publicznego. Już teraz warto się zastanowić, jaką organizację wesprzeć w tym roku.  W Polsce działa 8857 organizacji pożytku publicznego. W województwie zachodniopomorskim jest ich 335. Są to organizacje pozarządowe o różnym obszarze działalności. Jedne zajmują się pomocą społeczną, pomocą dzieciom, czy ochroną praw człowieka lub zdrowiem. Inne promują ekologię i zajmują się zwierzętami. Są też te działające w obszarach takich, jak sport, kultura, nauka, czy religia. Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków, którzy wskazują na jaki cel chcą przekazać 1% podatku. W 2018 roku dokonało tego 14,1 mln podatników, a kwota jaką przekazano na działalność organizacji pożytku publicznego wynosiła 761,3 mln zł. Statystycznie jedna osoba przekazała ok. 54 zł.

To o kilka złotych więcej, niż w latach ubiegłych. Najwięcej pieniędzy trafiło do organizacji takich, jak: Fundacja dzieciom „ Zdążyć z Pomocą”, fundacja „Avalon” – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym oraz Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. Te organizacje otrzymały kolejno, 166, 37 oraz 36 mln zł.


Podatnicy mają bardzo duży wybór wśród instytucji, które czekają na wsparcie. Jedni decydują się wspomagać duże ogólnopolskie organizacje, a drudzy wybierają te mniej znane, często regionalne. W samym Koszalinie jest ok. 39 organizacji pożytku publicznego, a są to: - Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, - Koszalińskie Towarzystwo Edukacyjne, - Stowarzyszenie Wspierania Walki z Nowotworami „Pokonać Raka” w Koszalinie, - Pracownia Pozarządowa w Koszalinie, - Stowarzyszenie „KARDIOPULS” w Koszalinie, - Stowarzyszenie Koszaliński Klub „AMAZONKA”, - Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Koło w Koszalinie,- Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół „OPOKA” w Koszalinie,- Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi – Młodym” w Koszalinie, - Fundacja Espersen Polska, - Stowarzyszenie Chorych z Przepukliną Oponowo-Rdzeniową Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie. Oddział Zachodniopomorski w Koszalinie, - Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Oddział Koszalin, - Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina, - Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego, - Koszaliński Okręgowy Związek Piłki Nożnej, - Stowarzyszenie KIWANIS INTERNATIONAL KLUB KOSZALIN, - 7.Fundacja Nauka dla Środowiska, - Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Politechniki Koszalińskiej w Koszalinie, - .Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „IKAR”, - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Aktywizacji Zawodowej „Bez Ryzyka”, - Rotary Club Koszalin, - Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Bądźmy Razem”, - Fundacja Pokoloruj Świat w Koszalinie, - Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, - Stowarzyszenie „VOCATIO DEI” w Koszalinie, - Caritas „Pomagam Bliźniemu”, - Fundacja Parafialna, - Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół „BRONKA” w Koszalinie, - Fundacja Dwa Serca, - Stowarzyszenie Osób niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „PRZYSTAŃ” w Koszalinie, - Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Oddział Okręgowy w Koszalinie, - Koszaliński Klub Strzelecki „KALIBER”, - Stowarzyszenie Szkoła Tańca „TOP TOYS” w Koszalinie, - Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia, - Stowarzyszenie Sportu Niepełnosprawnych „START”, - Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Koło Koszalińskie, - Polskie Towarzystwo Stomijne Pol-Ilko Oddział Regionalny w Koszalinie, - Fundacja Zdążyć z Miłością, - Fundacja Pomocy Dzieciom Magia.


Do tego dochodzą również oddziały organizacji ogólnopolskich, które prowadzą działalność na terenie Koszalina. Są to: Polski Związek Niewidomych. Koło w Koszalinie, - Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie w Koszalinie,- Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Koszalinie, - Polskie Towarzystwo Lekarskie. Oddział Regionalny w Koszalinie, - Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii. Oddział w Koszalinie, - Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Oddział w Koszalinie, - Polski Związek Filatelistów. Zarząd Okręgu w Koszalinie, - Hufiec Ziemi Koszalińskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

 

Przekazywanie 1 % podatku nic nas nie kosztuje. Jest to kwota, która nierozdysponowana przez nas i tak trafiłaby na rzecz Skarbu Państwa. Każda osoba składająca deklarację podatkową może wybrać organizację działającą na dowolnym obszarze kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Cała procedura jest bardzo prosta. Wystarczy znać numer KRS wybranej organizacji oraz sumę, która ma do niej trafić i umieścić te dane w odpowiednim miejscu formularza PIT. Można także wskazać cel na który wybrana przez nas organizacja powinna przeznaczyć przesłane pieniądze. Warto zaznaczyć, że 1% podatku może być przekazany również na cele takie, jak np. leczenie konkretnie wskazanych przez podatnika osób. Jest to tzw. wpłata kierunkowa.


Malwina Szul

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u