dzienzolnierzywyketychsianowDnia 1 marca po raz siódmy obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, z dumą i poświęceniem walczącym o „wolną” Polskę. Uroczyste obchody święta, zorganizowane w całym kraju, stały się wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomniej postawy patriotycznej i krew przelaną w obronie ojczyzny. W hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sianowie, młodzież szkolna, dorośli i seniorzy mogli uczestniczyć w „żywej lekcji historii”, połączonej z dioramą historyczną, poświęcoą żołnierzom skazanym przez komunistów na zapomnienie.

Całe przedsięwzięcie, zorganizowane zostało przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sianowskiej i gminę Sianów. Młodzież szkolna mogła zarówno z bliska zobaczyć jak wyglądał ubiór prawdziwego Żołnierza Wyklętego, jak i pod okiem profesjonalisty postrzelać z różnego rodzaju broni, na specjalnie przygotowanym do tego stanowisku.

inscenizacjasianow

Obchody zakończyły się ogniskiem, podczas którego młodzież zobaczyła jak wyglądało polowe stanowisko partyzanckie, przygotowane przez Grupa Rekonstrukcyjną „Gryf” z Koszalina oraz posłuchali opowieści z życia żołnierzy.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, po raz pierwszy zostały zorganizowane w Sianowie na tak szeroką skalę. 

 

Foto - Waldemar Kosowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u