Rozmowa z dr Ewą Gizą, psychiatrą i internistą, ordynatorem oddziału psychiatrycznego szpitala w Kołobrzegu i prezesem Stowarzyszenia działającym na rzecz osób chorych psychicznie oraz ich rodzin "Feniks".

-Jak zaczęło się pani zainteresowanie psychiatrią? Czemu akurat ta dziedzina?
-Zaraz po studiach jako młoda lekarka pracowałam w Ośrodku Zdrowia w Siemyślu , uczestniczyłam w tworzeniu Ośrodków MONAR w Marianówku , Kamieniu Rymańskim , pracowałam z osobami uzależnionymi , robiłam specjalizacje z chorób wewnętrznych , ale zawsze interesował mnie cały człowiek , jego ciało i dusza , a jako lekarza szczególnie powstawanie i leczenie wielu schorzeń i wzajemne wpływy ciała i psychiki. Zawsze byłam dociekliwa i chciałam „ zajrzeć” do głowy , odkryć siłe psychiki.

-Z jakimi rodzajami zaburzeń psychiatrycznych ma Pani do czynienia najczęściej?
-W codziennej pracy lekarza psychiatry , Ordynatora Oddziału Psychiatrycznego obserwujemy zwiększoną zachorowalnośc na nerwice , depresje, psychozy schizofreniczne , uzależnienia obecnie szczególnie związane z przyjmowaniem dopalaczy , tzw „ podwójne diagnozy” tj uzależnienia i psychozy , które są coraz częstsze i bardzo trudne do leczenia , terapii , bo wymagają równoczesnego leczenia lekami , terapii uzależnien , pracy z rodzina , pracy w środowisku , powikłań uzależnien alkoholowych , problemów ludzi starszych z zaburzeniami pamięci , otępieniem których nikt nie chce , a szczególnie ich dzieci.

Sprawy związane z psychiką człowieka sa podłożem wielu chorób, nasza równowaga może być łatwo zachwiana przez jakieś traumatyczne wydarzenie, czy gorszy okres w życiu.

-Czyli stajemy się coraz mniej odporni psychicznie?

-Jesteśmy bardzo słabo odporni na sytuacje stresowe, , szczególnie stresu przewlekłego, spraw dnia codziennego. Wiele osób sobie nie radzi z natłokiem spraw, problemami zawodowymi i osobistymi., ze stresem wynikającym z pogonią za karierą , lepszym życiem..
-Więc co można zrobić? Zwolnić tempo życia?

-By zwiększyć swoją trzeba mieć tego świadomość , pewną autorefleksję , ustawić sobie priorytety czy „ być” , czy „ mieć „… Odpornośc psychiczną kształtują już rodzice dziecka od najmłodszych lat dziecka , potem jego doświadczenia , przeżywanie poszczególnych faz , etapów życia. Może też pomóc praca z psychologiem ,i edukacja w tym zakresie , potrzeba osiągania samodzielności , dojrzałości emocjonalnej,

-Zajmuje się Pani także uzależnieniami...

-Tak , pacjenci z uzależnieniami stanowią dużą grupę , ale to co mnie najbardziej zajmuje wraz z moimi współpracownikami , członkami stowarzyszenia Feniks , od 2000 ( w tym roku obchodzimy 15 lecie istnienia naszego Stowarzyszenia , to rozwiajnie nowoczesnej psychiatrii , psychiatrii środowiskowej , w której to osoby uzależnienione , chorujące psychicznie , doświadczające kryzysów psychicznych znajdą pomoc leczniczą ,terapeutyczną , pomoc w powrocie do pracy , pełnienia ról społecznych , rodzinnych i taki model mamy w powiecie kołobrzeskim od lat, dzięki dobrej współpracy z lokalnym samorządem miejskim , gminnymi.

Rozmawiał:

Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl

 

dermalogicalogo1


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u