marekjanusRozmowa z Markiem Janusem, lekarzem chirurgiem, prezesem Prywatnej Lecznicy Chirurgicznej Praxis w Koszalinie

- Polska służba zdrowia jest dobra, czy zła z puktu widzenia lekarza?
- Jako lekarze pracujemy ciężko, wykonując bardzo odpowiedzialny zawód, w warunkach funkcjonowania, jakie nam stworzono. Społeczeństwo w większości ocenia służbę zdrowia źle, wskazują na to rózne ankiety i badania. Z punktu widzenia lekarza, to bardzo przykre. Natomiast oprócz kolejek do państwowych lekarzy i szpitali, pozostaje jeszcze kwestia współpracy placówek medycznych z NFZ, co nie jest sprawą prostą.

-Dlaczego? Czyżby NFZ nie refundował kosztów zabiegów, porad? Czy może problemem jest zbyt duża biurokracja?
- NFZ nakazuje na przykład wpisywanie osób do kolejki na zabieg, w sytuacji kiedy nie mamy jeszcze podpisanej umowy na świadczenia za pacjenta. NFZ realizuje podpisywanie umów na zabiegi i opiekę refundowaną przez państwo, podstawą jest limit i pojedynczy punkt za każdego pacjenta. Stawki przyznawane przez NFZ nie uległy zmianom od 5 lat, podczas gdy wymagania techniczne rosną, a koszty utrzymania placówek wzrosły znacznie. Zwłaszcza, jeśli chce się utrzymać wysoki standard świadczonych usług.
- Medycyna to nie tylko zabiegi, lecz też personel. Mamy w Polsce deficyt lekarzy specjalistów?
- Zdecydowanie tak. Brakuje ich w sumie w każdej dziedzinie, stąd ich wartość dla placówek medycznych znacznie wzrasta. Szczególnie brakuje neurochirurgów, kardiochirurgów, anestezjologów. Chirurgia ogólna także jest uznawana obecnie za specjalność deficytową.
- Czy zawód lekarza jest dla każdego?
- To zawód na pewno nie dla każdego chętnego. Owszem to zawód zaufania społecznego, wysoko ceniony, ale wymagający wiedzy, empatii i pokory. Medycyna to połączenie wiedzy i sztuki, nie można nastawiać się na zrobienie na jej polu kariery finansowej, politycznej, czy żadnej innej. Natomiast wymagane jest zaangażowanie i dyspozycyjność.
- Czy według Pana chirurgia plastyczna to jeszcze medycyna, czy już komercja?
- Zacznę od sprostowania. Większość utożsamia chirurgię plastyczną z poprawianiem urody. Tymczasem ta chirurgia przede wszystkim zajmuje się rekonstrukcją ubytków, czy wad ciała, poprawą funkcji np. narządu ruchu. Chirurg kosmetyczny zajmuje się natomiast ulepszaniem urody, estetyką. I to już jest usługa kosmetyczna.
- Rozmawiamy o lekarzach, pacjentach. A co z pielęgniarkami?
- Rola pielęgniarek w służbie zdrowia, w pracy lekarza, jest nie do przecenienia. To bardzo trudna i odpowiedzialna praca, zdecydowanie niedoceniana. Pielęgniarki nie są doceniane tak jak być powinny, również w kwestii zarobków w państwowej służbie zdrowia.
- Sądzi Pan, że w szpitalach i przychodniach zabraknie niedługo pielęgniarek?
- Już ich zaczyna brakować. Znaczna ich ilość wyjechała do pracy za granicę, z tych które kończą edukację, tylko niewielka część pielęgniarek pozostanie w zawodzie. To bardzo zła wiadomość dla nas wszystkich.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u