DSC02647aRozmowa z Agnieszką Serafinko, właścicielką Przedsiębiorstwa Surowców Wtórnych "Kędra" w Koszalinie.

- Jak zaczęła się Pani przygoda z tą dość specyficzną branżą, jaką jest skup surowców wtórnych?
- Wszystko zaczęło się od pomysłu Taty, rozpoczął działalność -to pamiętam dokładnie- w 1994 roku. Wcześniej pracował jako kierowca ciężarówki w koszalińskim PKSie. Wzięli z mamą kredyt hipoteczny na wszystko, co się dało i uruchomili punkt skupu butelek na przeciwko dworca PKS. Z czasem, w 1996roku firma przeniosła się pod obecny adres na ulicy Połczyńskiej w Koszalinie. Trzeba było zakupić odpowiednie maszyny samochody, zorganizować pracę, rodzice znów zaciągnęli kredyt. Tata wycofał się z pracy zawodowej w 2001r, firmę przejęłyśmy z siostrą, a ostatecznie prowadzę ją teraz ja. Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi od nazwiska mojego Taty. I tak to się zaczęło.

- Pojęcie "surowce wtórne" jest powszechnie używane, ale chyba nie do końca rozumiemy co się za tym kryje?
- Surowce wtórne, to mówiąc najprościej odpady między innymi, takie jak makulatura, folia, styropian i puszki aluminiowe. Te właśnie surowce my skupujemy, -co prawda także od osób prywatnych- ale obsługujemy głównie firmy z naszego regionu, takie jak Espersen, Rotho, Dega, Szpital Wojewódzki i wiele innych. Specjalną prasą hydrauliczną niektóre surowce wtórne są u nas kompaktowane do odpowiednich rozmiarów w kształcie sześcianu i przekazywane odbiorcom. Niektóre odebrane materiały trafiają do spalarni, makulatura i folia trafia za naszym pośrednictwem do recyklerów. Firmy te w procesie recyklingu wytwarzają nowe ryzy papieru, czy opakowania z folii. Makulatura trafia do odbiorców z całej Polski, a nawet Niemiec. Zaopatrujemy więc recyklerów, by zużyte opakowania mogły się jeszcze przydać.

skupsurowcow1- Pani firma to z pewnością zgrany zespół pracowników?
- Tak, staram się dbać o atmosferę pracy i zadowolenie osób które tu pracują, często wiele lat. Sama branża nie jest prosta, wymaga śledzenia przepisów, spełniania norm, organizacji, dbałości o tabor samochodowy i park maszynowy. Trzeba dbać o jakość usług, terminowość. Dzięki temu mamy zaufanie naszych klientów. Ale wiem też, że nasza praca jest bardzo potrzebna.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Więcej o firmie na: http://makulaturakoszalin.pl/

 

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u