dobreOdnawialne Źródła Energii (OZE) to coraz popularniejsza forma zastępowania tradycyjnych źródeł energii zasobami natury. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej stają sie przecież już stałym widokiem. O tym, czy faktycznie fotowoltaika opłaca się gospodarstwom domowym, firmom i instytucjom, rozmawiamy z właścicielem firmy Ekosun, Pawłem Czupajło.

- Już sama nazwa Pana firmy nawiązuje do energii odnawialnej. Skąd pomysł akurat na Ekosun?
- Ponieważ oznacza to właśnie energię odnawialną ze słońca. A jest to źródło niewyczerpalne, przyjazne, ciepłe. Słońce kojarzy się nam z czymś przyjemnym. A dzięki jego mocy można naprawdę sporo zaoszczędzić na domowej energii.
- Ma Pan na myśli powszechne w użyciu kolektory słoneczne, które montuje się na dachach?
- Tak, lecz nie tylko. Osobiście polecam inne, równie dobre, a nawet lepsze rozwiązanie dedykowane mieszkańcom domów jednorodzinnych mających kotły stałopalne, jakimi są pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej.

Dzięki nim ciepła woda użytkowa wytwarzana jest tanio i bezpiecznie. Instalacje fotowoltaiczne natomiast znakomicie spełniają swą rolę i są w pełni wykorzystywane tam, gdzie jest duże zużycie ciepłej wody przez cały rok. Czyli w budynkach użyteczności publicznej, w ośrodkach wczasowych, halach produkcyjnych.
- O jakiej kwocie mówimy w przypadku montażu pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej?
- Jest to kwota 11 tysięcy złotych, kwota porównywalna do ceny kolektora słonecznego.

ekosun2- To dużo, czy mało?
- Wie Pan, można oczywiście patrzeć na kusząco niską ofertę cenową firmy z Polski, która oferuje chińskie instalacje. Tylko gdzie szukać wykonawcy, gdy zajdzie potrzeba serwisu, albo będzie problem z gwarancją? Dlatego my w Ekosun, stawiamy na sprawdzone, europejskie firmy produkujące panele fotowoltaiczne i systemy do OZE. W cenie zawiera się montaż, doświadczenie naszych pracowników, gwarancja, oraz serwis i wsparcie. Nie zostawiamy naszych klientów samych sobie. Dlatego ciągle szkolimy się i pogłębiamy naszą wiedzę. Prowadzę działalność już blisko 20 lat, więc wiem jak ważne jest podnoszenie kwalifikacji w tym zakresie. Mało tego, obsługujemy klienta kompleksowo, pomagamy w doborze instalacji, przygotowaniu dokumentacji i złożeniu wniosku na pożyczkę do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na instalacje pompy ciepła, lub fotowoltaiki można uzyskać preferencyjne pożyczki.
- Preferencyjne, to znaczy jakie?
- WFOŚiGW oferuje pożyczki niskoprocentowe, z umorzeniem nawet do 50% kosztów kwalifikowanych. Warto więc skorzystać.

Ekosun1- Co więc jest po stronie klienta, który zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną?
- Klient musi zdawać sobie sprawę z tego, że wiąże się z instalacją fotowoltaiczną na okres 30 lat. Należy więc zwrócić uwagę na jakość modułów, sposób instalacji, okablowanie, zabezpieczenia i oczywiście- na kwalifikacje firmy, która dokonuje instalacji. W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych, prace trwają zaledwie jeden dzień. Gdy decydujemy się na pompę ciepła, to jedynie trzy dni.
- Jakiego rzędu oszczędność energii daje fotowoltaika dla przeciętnej rodziny?
- Budynki mieszkalne, posiadając instalację fotowoltaiczną, są w stanie obniżyć swoje rachunki nawet do kilkuset złotych rocznie. Najczęściej stosowane wielkości mocy instalacji jakie montujemy, to między 3-10 Kw.
- Ale czy nie jest to trochę bujda? Wyłożyć niemałe pieniądze po to, by co roku uzyskiwać tylko nieco mniejsze rachunki?
- To jest właśnie typowe myślenie. A tymczasem zapewniam, że fotowoltaika to najlepsza forma oszczędzania pieniędzy w gospodarstwie domowym. Niech Pan zobaczy- inwestując 30 tys zł w fotowoltaikę, można zaoszczędzić na budynku aż 90% kosztów energii elektrycznej. Te same pieniądze na lokacie w banku, dadzą kwotę około 300 zł rocznie. Co bardziej się opłaca?

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Wiecej o firmie Ekosun: tutaj.
Oraz na facebooku.
Zobacz też: Pływający eko dom

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u