operanazamku

Marszałek województwa przyznał Operze na Zamku Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego za zasługi na rzecz województwa zachodniopomorskiego.  Nic w tym dziwnego, wszakże Opera wzbogaca życie kulturalne regionu i pobudza artystyczne życie miasta.

operanazamku3Opera na Zamku w Szczecinie powstała w 1956 roku pod nazwą Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego. Jej pierwszym dyrektorem był Jacek Nieżychowski. Pierwszy spektakl, „Kraina uśmiechu” Ferenca Lehara, wystawiono 25 stycznia 1957 roku. Początkowo Operetka mieściła się przy ul. Potulickiej, w sali gimnastycznej Komendy MO. W 1958 roku Operetkę upaństwowiono, a 1 stycznia 1999 roku przejął ją Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Do Zamku Książąt Pomorskich teatr przeniósł się w 1978 roku. W lipcu 2000 roku Opera i Operetka przyjęła nową nazwę Opera na Zamku. Profil repertuarowy Opery początkowo ograniczał się do pozycji operetkowych i wodewilowych, by z czasem poszerzyć zakres o pełnospektaklowe dzieła operowe oraz baletowe. W dorobek szczecińskiej Opery wpisuje się ponad dwieście premier z bardzo zróżnicowanego repertuaru. W latach 2010-2015 przeprowadzono przebudowę Opery na Zamku w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Koszt inwestycji wyniósł ponad 69 mln zł. Podczas remontu Opery tymczasowa siedziba instytucji znajdowała w hali się przy ul. Energetyków. Ideą przyświecającą dyrekcji było zachowanie ciągłości w działalności artystycznej. Otwarcie Opery po remoncie nastąpiło 20.11.2015 roku.


Teatr ma 3 sceny, zaś widownia sceny głównej liczy 539 miejsc (w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych). Jej akustyka porównywana jest z akustyką w Operze Wiedeńskiej. Ponadto Sala Kameralna im. Jacka Nieżychowskiego mieści 120 osób, a Galeria Południowa – obecnie Galeria O. - 200 osób (w efekcie porozumienia z Akademią Sztuki galeria stała się przestrzenią, w której wystawiane są prace młodych twórców nawiązujące swoją tematyką do bieżącego repertuaru).
operanazamku2Spektakle Opery na Zamku zdobywają entuzjastyczne opinie recenzentów, także zagranicznych. Od 1990 roku sześciokrotnie produkcja Opery okazała się najlepszym spektaklem sezonu w regionie. W 2013 roku płyta z nagraniem opery Stanisława Moniuszki "Verbum nobile" w wykonaniu muzyków Opery na Zamku otrzymała prestiżową nagrodę International Classical Music Awards, przyznawaną w branży fonografii klasycznej. W ostatnich 3 latach do Opery dwukrotnie trafiła Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa w Polsce. Otrzymali ją Robert Glumbek za spektakl „Ogniwa” i Jacek Tyski za „Alicję w Krainie Czarów”. Chór Opery został nominowany w 2014 roku do prestiżowej nagrody Opernwelt w kategorii chór roku.
W ramach 60. urodzin, które teatr obchodzi w 2017 roku przygotowano ponad 100 wydarzeń dla 60 tysięcy widzów. To między innymi premiera „Carmen”, „Dziadka do orzechów”, musicalu „Crazy for you”, czy plenerowego spektaklu „Pajace” z udziałem chóru miejskiego składającego się z mieszkańców Miasta Szczecin.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u