nocmuzeow

Tegoroczna Noc Muzeów w Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się w tą sobotę i organizowana jest pod hasłem: Noc Lubinusa. Start o godzinie 20.00 W początkach XVII wieku słynny uczony Eilhard Lubinus, na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II, przez wiele lat prowadził szczegółowe badania i prace, dzięki którym odkrywać dziś możemy dzieje dawnego Pomorza. Stworzył „Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego”, uważaną przez znawców za jeden z najbardziej okazałych zabytków kartograficznych ówczesnej Europy. Wyjątkowo cenny egzemplarz mapy nabyty przez Zamek Książąt Pomorskich stał się impulsem do utworzenia ekspozycji poświęconej dziełom i życiu jej twórcy.

W maju udostępniona zostanie zwiedzającym po przerwie w nowej zmodernizowanej przestrzeni w skrzydle północnym Zamku ekspozycja stała Gabinet Lubinusa, na której podziwiać będzie można już aż cztery cenne mapy autorstwa Eilharda Lubinusa oraz interaktywną animowaną wersję wyjątkowej „Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego”. Po raz pierwszy prezentowane będzie na wystawie niezwykłe dzieło – wydanie „Cosmographii” Sebastiana Münstera z 1567 roku. W Gabinecie znajdą się również instrumenty pomiarowe i astronomiczne ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie oraz model siedemnastowiecznej fregaty użyczony przez Muzeum w Wolgaście.

Podczas Nocy Lubinusa ta, jak również inne wystawy, będą udostępnione dla zwiedzających bezpłatnie do późnych godzin nocnych, zaś dzieje prezentowanych w „Gabinecie Lubinusa” zabytków poznać będzie można podczas specjalnego cyklu wykładów dla dorosłych oraz warsztatów dla dzieci. Zwiedzaniu wystaw towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje: koncerty i teatr ognia.

Dodaj Temat

 baner eskimos balticinfo

 

 

ekosunreklama1a

 

PRAXISreklamalogo

 

logo 03baner

 

 

BANERTYSZKAM

 

 

37383535 1900590956653476 8181025753773637632 n

 

 

 

toplaserbaner

 

 edu4ujesien

 

reklamamchecinski1

 

e.sztorc.banner

   

lechbud3etap

 

 

psw

 

balticinfopl 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u