Stowarzyszenie Sztuki Eksperymentalnej INTERIOR powstało we wrześniu 2009 r. Punktem wyjścia poszukiwań członków stowarzyszenia, którego prezesem jest niezmiennie Jakub Michał Pawłowski, były misteria antyczne (stąd pierwsza nazwa grupy: THE MYSTERIES PROJECT THEATRE). W ciągu blisko sześciu lat działalności INTERIORU pojawiły się wystawy, akcje artystyczne, oraz spektakle, między innymi quasi wernisaż: Sen Jabłek, Symbolatorium, Projekt V, czy mający premierę w czerwcu 2014r. w łódzkiej widzewskiej manufakturze (WI-MA) Projekt Parsifal. Specyfiką działalności Jakuba Michała Pawłowskiego jest angażowanie do swych poszukiwań teatralnych osób z różnym doświadczeniem – aktorów teatrów niezależnych, a także dyplomowanych, którzy ukończyli szkoły teatralne, artystów wizualnych, twórców dźwięku, modeli.

 

 

 

W ostatnim roku Stowarzyszenie poszerzyło swoją działalność o zajęcia teatralne z dziećmi i młodzieżą. Efektem współpracy z młodymi artystami jest spektakl Balladyna. Jakub Michał Pawłowski stworzył obsadę składającą się zarówno z nastoletnich kursantów, jak i dorosłych, bardziej doświadczonych aktorów.

Cała grupa brała czynny udział w procesie czytania i interpretacji tekstu. Mimo że każdy z uczestników zajęć miał wcześniej kontakt z dramatem Juliusza Słowackiego, jako lekturą szkolną, prowadzeni przez Pawłowskiego, odczytywali go na nowo. Pomijali schematyczne szkolne analizy, uciekając od podziału na „dobre” i „złe” charaktery, by zmierzyć się ze złożonością. Na początku spektaklu, w ciemności, reżyser wypowiada słowa o stawaniu się kobietą, które naznaczają to, co wydarza się później. Kobiety u Słowackiego mają szczególne rolę, co twórcy przedstawienia podkreślili nie tylko budowaniem silnych i wielobarwnych postaci obu sióstr, ale także zwracając uwagę na Wdowę, zazwyczaj pomijaną w inscenizacjach, która w tym przypadku ma ogromny wpływ na rozwój wydarzeń. Także obecność sił nadprzyrodzonych, często sprowadzana do roli ozdobnika, odgrywa kluczową rolę w spektaklu Stowarzyszenia Sztuki Eksperymentalnej INTERIOR.

Balladyna w reż. J. M. Pawłowskiego to czterdziestominutowe przedstawienie, zbudowane z dwóch scen z dramatu Juliusza Słowackiego. Nie wprowadzono żadnych zmian w tekście. Całą scenografię stanowią dwa krzesła i kilka przedmiotów (stara miednica, dwa dzbanki, włócznia, sierp, grzebień i korona), co umożliwia pokaz spektaklu w każdej przestrzeni.

 

Poniżej linki do pozostałych informacji o stowarzyszeniu, a także reportaży filmowych:

https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-sztuki-eksperymentalnej-INTERIOR/138695686230958?sk=timeline

https://www.facebook.com/pages/Projekt-Parsifal/596311567156859?fref=ts

https://vimeo.com/64110864

https://vimeo.com/65607430

 

Ponadto prowadzimy tygodniowe warsztaty teatralne między 20 a 26 lipca 2015r. Zapraszamy na nie młodzież, kóra będzie mogła poszerzyć swoje umiejętności aktorskie. Koszt kursu to 250 zł.

Tutaj  link do wydarzenia https://www.facebook.com/events/1639295882981730/

 

Weronika Jocz

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u