ekoKoszalińska firma Ekosun od 25 lat z powodzeniem oferuje rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na rachunkach domowych, dzięki wykorzystaniu darmowej energii z natury. OZE, czyli Odnawialne Źródla Energii nie mają przed pracownikami Ekosun żadnych tajemnic, a odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne, czy montaż pompy ciepła, pozwoli na komfort posiadania energii z natury- nie z gniazdka. I to w czasach, kiedy ceny prądu idą w górę, a braki w dostawach energii z powodu awarii są coraz częstsze. - Oferujemy nowoczesne i efektywne rozwiązania energetyczne z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, paneli solarnych, pomp ciepła i rekuperatorów.- tłumaczy Paweł Czupajło, właściciel firmy Ekosun.

To, co wyróżnia tę firmę, to przede wszystkim kompleksowość obsługi klienta. Pracownicy przeprowadzą analizę zapotrzebowania na energię, doradzą jakie rozwiązania i jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać, dokonają montażu urządzeń, oraz służą pomocą przy złożeniu wniosku o dofinansowanie. Dotyczy to także nowego programu obsługiwanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie pod nazwą "Czyste Powietrze". - Osoby, które chcą otrzymać dofinansowanie z tego programu, jak najbardziej zapraszam do nas- informuje Paweł Czupajło.

 

Kompleksowa obsługa to podstawa
Ekosun to synonim jakości usług, ale też sprawnej obsługi pomontażowej, na wypadek ewentualnych problemów czy usterek. Dużym plusem jest wykorzystywanie tylko sprawdzonych materiałów wysokiej jakości oraz wieloletnie doświadczenie na rynku. Pracownicy Ekosun montowali instalacje fotowoltaiczne nie tylko na dachach firm, czy domów mieszkalnych, lecz klientami firmy były także samorządy, szkoły, czy nasze seminarium duchowne. To tylko kilka z bardzo wielu realizacji. Ekosun posiada oddział w miejscowości Kościerzyna, na terenie województwa pomorskiego. -Dzięki naszym rozwiązaniom klient może uzyskać duże oszczędności na energii elektrycznej, ogrzewaniu budynku i ogrzewaniu wody. Odpowiedni dobór instalacji pozwala na funkcjonowanie gospodarstw domowych praktycznie bez rachunków za energię. W Ekosun stawiamy na sprawdzone, europejskie firmy produkujące panele fotowoltaiczne i systemy OZE. W cenie zawiera się montaż, doświadczenie naszych pracowników, gwarancja, oraz serwis i wsparcie. Nie zostawiamy naszych klientów samym sobie. W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych, prace trwają z reguły jeden dzień. Gdy decydujemy się na pompę ciepła, to około trzech dni.- informuje Paweł Czupajło. -Polecam osobiście, poza fotowoltaiką, także inne, równie dobre rozwiązanie dedykowane mieszkańcom domów jednorodzinnych mających kotły stałopalne, tzn. pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej.

35628468 1763929650372091 3799800933055987712 oA

Kawa w zaledwie chwilę dzięki fotowoltaice
Dzięki nim ciepła woda użytkowa wytwarzana jest tanio i bezpiecznie. Instalacje fotowoltaiczne natomiast znakomicie spełniają swą rolę i są w pełni wykorzystywane tam, gdzie jest duże zużycie ciepłej wody przez cały rok.
Fotowoltaika jest w Polsce coraz bardziej popularna, chociaż daleko nam jeszcze do Niemiec, czy Zachodniej Europy. Budynki mieszkalne, posiadając instalację fotowoltaiczną, są w stanie obniżyć swoje rachunki nawet do kilkuset złotych rocznie. Wystarczy moc instalacji wielkości pomiędzy 3-10 kW. Przykładowo: praca 12 paneli fotowoltaicznych przez zaledwie 30 sekund pozwala cieszyć się ulubioną, gorącą herbatą lub kawą, bez konieczności użycia prądu “ z gniazdka”.

- Często słyszę od klientów pytanie: Czy śnieg i mróz, może zaszkodzić instalacji fotowoltaicznej? Nie. Niskie temperatury zimą, padający deszcz, czy śnieg nie wpływają negatywnie na instalację fotowoltaiczną i nie uszkadzają jej. Oczywiście, gdy pogoda nie dopisuje produkcja energii z instalacji jest mniejsza, Jednak jest to rekompensowane z niewykorzystanej energii w czasie wiosny, czy lata. Są to więc rachunki stałe.- wyjaśnia Paweł Czupajło.


Ekosun, pomimo swoich zalet, byłby być może jedną z wielu firm na rynku zielonej energii, gdyby nie to, że w działalność firmy wpisany jest ciągły rozwój. Dlatego właśnie koszalińska firma EKOSUN podjęła się opracowania oraz wdrożenia prototypu energooszczędnego pływającego domku rekreacyjnego. I to z sukcesem.

 

Pływający dom w technologii OZE? Czemu nie!
Przy współpracy z firmą consultingową QUADRIVIUM Anny Kalinowskiej w ubiegłym roku złożono wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Dzięki temu pozyskano fundusze na badania i uruchomienie projektu, który został zakończony jesienią tego roku.

DOMEK 1W pierwszych dniach jesieni pływający eko-dom został zwodowany i w przyszłym sezonie turystycznym zostanie oddany do użytku komercyjnego. Jego innowacyjność w skali kraju polega na tym, że dom ten jest zasadniczo w pełni wystarczalny jeśli chodzi o zasilanie w energię- korzysta z paneli fotowoltaicznych na dachu, turbin wiatrowych, oraz pompy ciepła z wymiennikiem wodnym. - Pierwszym krokiem było wybudowanie prototypu, który byłby energooszczędny i jednocześnie zapewniałby komfort jego użytkowania. Jednak prawdziwa nowość to zastosowanie trzech źródeł energii OZE: pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu. Wszystkie te trzy źródła energii są zarządzane jednym systemem sterująco-kontrolnym, optymalizującym ich wykorzystanie do celów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Innowacyjnym rozwiązaniem jest też wykorzystanie wody jeziora jako dolnego źródła w zamontowanej w domku pompie ciepła.- opowiada dr inż. Romuald Sobieralski, kierownik zespołu badawczego z firmy Ekosun.


Energia w postaci ciepła i prądu o napięciu 230V jest zużywana na potrzeby bytowe mieszkańców domu (ogrzewanie, ciepła woda, gotowanie, wentylacja). W przypadku, gdy tej energii jest zbyt mało, domek korzysta z energii elektrycznej dostarczonej z sieci poprzez przyłącze brzegowe. Projekt pływającego domu realizowano wspólnie z zespołem pracowników Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Waldemara Kuczyńskiego. Warto też dodać, że dodatkowym efektem tej znakomitej współpracy nauki i biznesu są dwie prace dyplomowe studentów Wydziału Mechanicznego, obecnie będące w toku.

DOMEK 2Domek robi wrażenie. Jest przestronny, z założenia ma być wręcz ekskluzywny z wygodną łazienką i dużymi oknami. Ma 3,5 metra szerokości, 8 metrów długości i jest wysoki blisko na 3 metry. Wewnątrz zaplanowano sypialnię, salon z aneksem kuchennym, łazienkę oraz pomieszczenie techniczne. Wykonany z drewna w jasnym odcieniu dom pływający, idealnie komponuje się z naturą i otoczeniem. Dom pływający usytuowany jest na jeziorze Bukowo, w miejscowości Dąbkowice. Umieszczone na dachu cztery turbiny wiatrowe czynią obiekt nieco futurystycznym, a przez to jeszcze bardziej interesującym.


Proponowane rozwiązanie energetyczne dla pływającego domu jest innowacyjne w skali kraju. Jego zastosowanie w istniejących domach, oraz w tych nowo produkowanych, rozwiąże problemy zgłaszane przez producentów oraz użytkowników takich obiektów w Polsce i za granicą. - Docelowo, chcielibyśmy rozpocząć produkcję domów pływających w tej technologii na sprzedaż, oraz zaoferować pływające obiekty typu kawiarnie- opowiada Paweł Czupajło.
Czy są to realne pomysły? Wydaje się, że tak. Przecież pływające domy stają się coraz bardziej popularne w naszym regionie jako ciekawostka i innowacja. Bliskość akwenów wodnych, jezior, sprawia że coraz więcej osób z Polski i zza granicy decyduje się na wynajęcie domu na wodzie. Taka pływająca mini rezydencja pozwala na nietypowe spędzenie wolnego czasu, oraz komfort i wygodę. To miejsce idealne dla 3-4 osób, a więc rodziny, lub grupy znajomych, chcących wypocząć na łonie natury.


Zatem okazuje się, że fotowoltaika i pompy ciepła mogą być wykorzystane nie tylko w domach stacjonarnych. A czy w fotowoltaikę opłaca się inwestować i dokonać montażu tej instalacji u siebie? Jak najbardziej. -Warto inwestować w OZE. To nie tylko świadomość tego, że wykorzystujemy eko-energię, ale przy okazji znaczna oszczędność roczna dla domowego budżetu. Zwłaszcza, gdy rachunki za prąd co rusz rosną.- podsumowuje Paweł Czupajło.


Tomasz Wojciechowski

foto (portret)- Marcin Torbiński

Wiecej o firmie: tutaj oraz na Facebooku.

Więcej o pływającym eko domu: tutaj.

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u