BożenaPawlowska1Na kwestie dotyczące wynajmu okazjonalnego pokoi, apartamentów, oraz innych nieruchomości odpowiada Bożena Pawłowska- doradca podatkowy, właścicielka Kancelarii Podatkowej Constans w Koszalinie.

- Czy najem okazjonalny apartamentów, mieszkań, domków nad morzem jest częstym zjawiskiem? Jak jest on określony w przepisach podatkowych ?
- Jesteśmy regionem turystycznym i wynajem domków, mieszkań i apartamentów jest dość częstym zjawiskiem w naszym regionie. W ostatnich latach można nawet zaobserwować pewien trend w inwestowaniu w apartamenty nad morzem, szczególnie w miejscowościach popularnych turystycznie. Duży boom też można zaobserwować w budowie domków letniskowych. Oceniam takie inwestycje jako dobre zjawisko dla regionu, gdyż rozwijanie bazy turystycznej wydaje się dobrym kierunkiem, biorąc pod uwagę korzystne warunki turystyczne tj. morze, jeziora lasy, sporo zabytków oraz co najistotniejsze, czyste powietrze. Coraz więcej turystów odwiedza nasz region poza sezonem letnim korzystając bez względu na pogodę ze spacerów nad morzem, zabiegów i najzwyczajniej z wypoczynku.

Przepisy podatkowe regulują taki wynajem dla turystów bazy noclegowej jako usługi krótkotrwałego zakwaterowania: PKD 55.20.Z obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.
- Czy oferując najem okazjonalny trzeba mieć założoną działalność gospodarczą?

- Świadczenie usług krótkotrwałego zakwaterowania jest działalnością gospodarczą i należy fakt takiego wynajmu zgłosić do CEDiG. Prowadzenie działalności związane jest z określonym w ustawie sposobem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz opodatkowaniem podatkiem VAT. O ile opodatkowanie podatkiem VAT występuje po spełnieniu określonych warunków to opodatkowanie podatkiem dochodowym występuje zawsze jeżeli wystąpi dochód.
- Na co powinien zwrócić uwagę wynajmujący, a na co najemca, by nie przysporzyć sobie kłopotów?
- Wynajmujący ma dwie możliwości. Może sam wynajmować turystom posiadany apartament, mieszkanie, domek letniskowy i wtedy świadczy, jak już wyżej wspomniałam usługi krótkotrwałego zakwaterowania i winien zgłosić prowadzenie takiej działalności. Lub też wynająć apartament, mieszkanie lub inną nieruchomość firmie zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Wtedy jest to tak zwany wynajem prywatny korzystający z przepisów podatkowych dotyczących wynajmu nieruchomości i opodatkowania ryczałtem w wys. 8,5% przychodu z wynajmu. Od 2018 roku ustawodawca dokonał zmiany tego przepisu i ograniczył poziom przychodu objętego stawką 8,5% do kwoty 100.000,00 zł, przy czym powyższy limit dotyczy obojga małżonków. Przychody powyżej tej kwoty opodatkowane są stawką 12%. Jeżeli mówimy o najemcy to tylko w kontekście gdy wynajmujemy od kogoś lokal lub nieruchomość. Natomiast o turyście trudno powiedzieć, że jest najemcą. Spotkałam się z przypadkami, że właściciele apartamentów wynajmują dla firm zarządzających nieruchomościami ze stawką 8% podatku VAT przewidzianą dla usług krótkotrwałego zakwaterowania opisując w fakturze jako usługi noclegowe. W takim przypadku mamy do czynienia z działalnością gospodarczą u właściciela apartamentu i zgodnie z przepisami podatkowymi ustawy VAT nabywający takie usługi nie ma prawa do podatku naliczonego.

- A jak wygląda kwestia wystawienia faktur, rozliczeń, odpowiedzialności cywilnej?
- Świadczący usługi krótkotrwałego zakwaterowania, na żądanie osoby fizycznej, nie prowadzącej działalności gospodarczej, korzystającej z jego usług jest zobowiązany wystawić fakturę. Niezależnie od wystawienia faktury usługa winna być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. Jeżeli korzystającym z usług jest firma, faktura winna być wystawiona zgodnie z przepisami podatkowymi. Także wszelkie zaliczki na poczet pobytu winne być zaewidencjonowane i rozliczone podatkowo przez rozliczających podatek VAT.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to świadczący usługi winni wykupić takie ubezpieczenia, a korzystający z usług winni zasięgać informacji czy wynajmujący takie ubezpieczenie posiada.
Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż ustawodawca przewidział w przepisach podatkowych korzystne rozwiązania podatkowe dla usług najmu prywatnego i dla usług krótkotrwałego zakwaterowania niemniej jednak zawsze należy prawidłowo zakwalifikować daną usługę.

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u