jachtklubkoszalinRozmowa z Borysem Boratyńskim, wicekomandorem i trenerem Jacht Klubu Koszalin.

- Koszaliński Jacht Klub rozpoczął już tegoroczny sezon żeglarski. Jak wrażenia z frekwencji i dotychczasowych warunków pogodowych?
- Sezon tak naprawdę rozpoczęliśmy już w marcu i mieliśmy do tej pory kilka zajęć na wodzie. Mimo stosunkowo kiepskiej pogody i niskiej temperatury (7-10 stopni Celsjusza) członkowie sekcji regatowej, jak i maluchy ze szkólki żeglarskiej, wykorzystały okazję by pożeglować.
- Jak zapowiada się harmonogram imprez żeglarskich koszalińskiego Jacht Klubu w tym roku?
- Mamy bardzo bogaty kalendarz regat, w tym dwie imprezy już pod koniec kwietnia, w Poznaniu i Wolsztynie. Nasze Regaty Otwarcia Sezonu połączone będą z festynem z okazji Dnia Dziecka. Oczywiście zapraszamy wszystkich serdecznie.

Druga nasza impreza o charakterze ogólnopolskim, to cyklicznie organizowany Bałtycki Puchar Klas. Regaty odbędą się w dniach 15-16 lipca i obecnych na nich będzie wiele znakomitych i silnych ekip z całego kraju.
- Jacht Klub znany jest także z tego, że prowadzi działalność edykacyjno-szkoleniową wśród młodzieży koszalińskich szkół podstawowych. Rozumiem, że ta działalność jest kontynuowana?
- Oczywiście, prowadzimy szkółkę żeglarską, do której nabór zrobiliśmy w zeszłym roku, wśród ucznów 2 klas koszalińskich szkół podstawowych. W tym sezonie również będziemy organizować nowy nabór. Z grupy 30 osobowej, prawie połowa zadeklarowała chęć dalszego szkolenia żeglarskiego i wstąpiła w poczet członków JKK. Zachęcamy wszystkich uczniów koszalińskich szkół w wieku 7-9 lat do zapoznania się z żeglarstwem i uczestnictwa w naszych zajęciach. Żeglarstwo jest znakomitą szkołą charakteru, pozwala nabywać nowe umiejętności, uzyskać wiarę w swoje siły. Kształtuje wiele pozytywnych cech, które przydają się w dorosłym życiu.

- Szybko zostaje się żeglarzem?

- Nauka żeglarstwa, to długi proces. Nie da się przygotować kogoś do bycia żeglarzem w jeden sezon. Chociaż nasze maluchy po sezonie szkolenia, pływały juz samodzielnie i wzięły udział w pierwszych regatach. To dopiero poczatek drogi. Proces nabycia umiejętności technicznych i taktycznych oraz wykorzystania ich z sukcesem w regatach trwa wiele lat. Poza nauką jest to też, co obserwujemy jako trenerzy na każdych zajęciach, wielka frajda dla uczestników i świetna alternatywa na spędzenie wolnego czasu.


- Wykorzystujecie do pływania jezioro Jamno. Jak ocenia Pan jego wykorzystanie jako narzędzia promocji turystyki?
- Mamy ponad 100 tysięczne miasto, położone nad dziewiątym pod względem wielkości jeziorem w Polsce. Jamno daje świetne możliwości i warunki żeglarskie, jednak ten ogromny potencjał do rozwoju turystyki i sportów wodnych nie jest wykorzystany. Potrzebna jest baza: hangary na łodzie, pomieszczenia socjalne, zaplecze. Żeglarstwo regatowe ma przecież u nas piękną tradycję. Warto stawiać na żeglarstwo, bo ten sport to także promocja miasta Koszalina i regionu.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Więcej o Jacht Klubie Koszalin: https://www.facebook.com/jachtklubkoszalin/

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u