ikarus32Pamiętacie z dawnych lat długie, czerwone ustobusy, z metalowymi poręczami i ręcznymi kasownikami? Dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie, ludziom z pasją, stare autobusy przywracane są do życia. O tym rozmawiamy z Krzysztofem Szulcem.

- Jak Ikarus trafił do SMKM?

- Od momentu założenia Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie dążyliśmy do pozyskania kultowego pojazdu marki Ikarus. Od kolegów z Łodzi otrzymaliśmy informację, że tamtejsze przedsiębiorstwo ma na zbyciu cztery sztuki tych pojazdów. Po wielu rozmowach i oględzinach wraz z Miejskim Zakładem Komunikacji w Koszalinie podjęliśmy decyzję o zakupie autobusu. Ostatecznie w dniu 15 stycznia 2016r. jeden pojazd trafił do nas, dwie sztuki przejęło Łódzkie Muzeum, zaś ostatni pojazd trafił na złom.

ikarus4

- W Jakim stanie autobus jest obecnie i  gdzie mogli zapoznać się z jego historią mieszkańcy Koszalina?
- Obecnie autobus jest już po remoncie, który trwał od lutego do maja. Wraz z pomocą członków Stowarzyszenia oraz załogi MZK (w tym miejscu serdeczne ukłony) udało się nadać oryginalne barwy tj. kolor biało – czerwony oraz odnowić większość detali i nadać historyczny numer 1107. Pojazd po remoncie pierwszy raz ujrzał światło dzienne podczas „Nocy Muzeów” ,gdzie mieszkańcy Koszalina mogli podróżować po terenie zajezdni. Oficjalnie pojazd zadebiutował podczas obchodów „750 – lecia miasta Koszalin”. Autobus kursował w dniach 18 – 22 maja na liniach: 11, 14 oraz 16. Ikarus również pojawił się podczas obchodów „Europejskiego Dnia Bez Samochodu”, gdzie kursował na linii nr 4 oraz 6. Pojazd cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród społeczności lokalnej. Był wynajmowany na różne okazje: od urodzin, wszelakie imprezy, aż po uroczystość ślubną.

ikarus31

- Co jest wyjątkowego w autobusach marki Ikarus? 
- Przede wszystkim są to autobusy z duszą. Nigdy nie zawodzą i są mało awaryjne. Niestety wchodzimy w nową technikę tj. niska podłoga, klimatyzacja i SIP – przez co starsze autobusy odsyłane są do lamusa. Ikarus na swoim pokładzie posiada wielkie rozsuwane szyby, zabudowaną kabinę, historyczne kasowniki tj. elektroniczne i tzw. dziurkacze. Pojazd w chwili obecnej stacjonuje na zajezdni przy ul. Gnieźnieńskiej 9.
ikarus1- Jakie są wrażenia z kieleckich Targów, gdzie prezentowany był koszaliński Ikarus?
- Bardzo pozytywne ! Udało nam się nawiązać nowe znajomości wśród miłośników z Warszawy oraz ze Śląska, którzy również prezentowali swoje zabytkowe pojazdy. Można było zobaczyć również wiele nowinek technicznych tj. nowoczesne autobusy, nowe systemy informacji pasażerskich. Jednak chyba najważniejszym punktem kieleckich targów był wykład Pana Laszlò Rakasz (importera pojazdów marki Ikarus w Polsce ) o przemysłowym montażu Ikarusów.

- A gdzie można dowiedzieć się więcej o was i o nabytym Ikarusie?
- Zapraszamy na nasz fanpage na Facebook’u ,, Biało – Czerwony Ikarus 280.70 E’’ – gdzie na bieżąco staramy się umieszczać informacje dotyczącą Ikarusa. Oczywiście zapraszamy wszystkich także na fanpage naszego Stowarzyszenia oraz na naszą stronę:  www.smkm.mzk.koszalin.pl

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u