malgorzataolszewskakoszalin,mediacjekoszalin,malgorzataolszewskamediatorsadowyTakim hasłem Ministerstwo Sprawiedliwości podczas jednej ze swoich kampanii promujących, przybliżało społeczeństwu polskiemu alternatywny sposób postępowania, który może doprowadzić strony do znalezienia ugodowego rozwiązania konfliktu. Obrazowy przekaz w wymowny sposób zachęcał, by biorąc pełną odpowiedzialność za swoje wybory, a przede wszystkim wykazując się dobrą wolą możemy mieć bezpośredni wpływ na rozstrzygnięcie sporu, rozwiązanie problemu, dojście do ugody. Mowa tu o mediacji.
Konflikt wpisany jest w naturę ludzką. Jesteśmy różni, różnie postrzegamy rzeczywistość, mamy różne oczekiwania i cele. Na ogół radzimy sobie z konfliktem wykorzystując swoje doświadczenia, czasem jednak przybiera on skalę, która nas przerasta, a po dłuższym czasie po prostu męczy. Warto wówczas pamiętać, iż możemy skorzystać z instytucji mediacji i pomocy wykwalifikowanego mediatora (mediacje pozasądowe).

 

Jeżeli natomiast sprawy zaszły za daleko i decydujemy się na tok sądowy, o mediację na każdym etapie postępowania sądowego możemy w sądzie poprosić (mediacje sądowe).

Poszerzyłabym więc powyższe hasło kampanii, gdyż mamy nie tylko prawo, mamy przede wszystkim możliwość mediacji.
Jako mediator Sądu Okręgowego w Koszalinie, doświadczyłam wielu spotkań podczas których wola, chęć porozumienia i uszanowanie drugiej strony stały się nicią, która związała mocno nadszarpniętą specyfiką sytuacji rzeczywistość. Nie ma konfliktu nie do rozwiązania, wszystko zależy od stanowiska stron.
Mediacja, to tak naprawdę rozmowa. Czasem jedyna możliwa, często bardzo trudna. Zawsze jednak, nie zależnie jaki będzie jej finał jest pozytywna, gdyż prowadzi do dialogu, pokazuje chęć porozumienia, pozwala wysłuchać drugą stronę oraz samemu swobodnie się wypowiedzieć, zmienić perspektywę zdarzenia, dać szansę wspólnego rozwiązania.
Jak każdy proces, tak i ten ma określone zasady, o których mediator informuje jeszcze na początku spotkania:
1. Dobrowolność – oznacza, iż strony samodzielnie podejmują decyzję o rozpoczęciu mediacji, jak również mogą ją przerwać na każdym etapie, nie podając przyczyny swojej decyzji. Zasada ta dotyczy również mediatora.
2. Akceptowalność osoby mediatora przez strony – warto o tym wiedzieć zwłaszcza w sprawach sądowych, gdy wyboru mediatora dokonuje sędzia. Na każdym etapie mediacji można zmienić osobę mediatora.
3. Poufność mediatora - oznacza, że informacje uzyskane przez mediatora w trakcie mediacji są objęte tajemnicą: nie może ujawnić szczegółów przebiegu mediacji ani danych uzyskanych w trakcie jej trwania. Mediatora nie można powołać na świadka w ewentualnym procesie między stronami.
4. Bezstronność mediatora – oznacza, iż wspiera on równo strony konfliktu. Dba o komfort i harmonię procesu, jeżeli któraś ze stron poczuje stronniczość mediatora, powinna bezzwłocznie o tym poinformować.
Mediator nie opowiada się po żadnej ze stron.
5. Neutralność mediatora – oznacza, iż mediator nie ma żadnego interesu w wyniku rozwiązania problemu. Nie ocenia, nie opiniuje, nie podpowiada rozwiązania; pomaga jednak wypracować rozwiązanie najbardziej odpowiadające potrzebom i oczekiwaniom stron. Rozwiązanie zależy zawsze do stron konfliktu.
Mediacja, to sposób tańszy i szybszy rozwiązania konfliktu.
Skierowana jest ona do wszystkich: do osób prywatnych, instytucji, przedsiębiorstw, a dotyczyć może spraw sądowych oraz pozasądowych, np. pracowniczych, rozwodowych, majątkowych, gospodarczych…
Może się zdarzyć, iż konflikt stanie się ważnym aspektem Państwa codzienności. Warto wówczas pochylić się nad tym rozwiązaniem.
Ja głęboko wierzę w mediację i wiem, że każda ugoda jest lepsza od najlepszego wyroku.

 

Małgorzata Olszewska
Mediator Sądu Okręgowego w Koszalinie

http://www.viarozwoj.pl/

tel. 609 887 872

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u