Witam! Mam na imię Szymon i jestem właścicielem wortalu internetowego poświęconego Squashowi, www.squashday.pl. Portal baltic.info.pl umożliwił mi podzielenie się swoją pasją, którą jest squash, na swoich łamach. Postaram się w miarę możliwości przybliżyć Państwu jak najlepiej tę grę. Mam nadzieję, że dzięki moim artykułom przynajmniej spróbują Państwo gry, a co niektórzy zakochają się w niej jak ja.
W tym artykule opiszę historię squasha. Skąd się wziął, jak powstał. Gra wywodzi się z tenisa. Na początku XVIII wieku angielscy więźniowie wymyślili swoją odmianę tenisa.

Z powodu braku typowych kortów, szmacianą piłkę odbijano od ściany, używano do tego przedłużonych rakiet tenisowych. Początkowo gra nosiła nazwę „Racktes” . Szybko zdobyła ona popularność poza murami więzień. Grali w nią robotnicy ale i też uczniowie bogatych szkół. Na początku XIX wieku rozpoczęto budowę pierwszych kortów do squasha, najpierw w Wielkiej Brytanii. Później w Kanadzie, Indiach, Australii i USA.

Obok „Racket” powstała bardzo podobna gra „Five”. Gra ta różniła się praktycznie tylko tym, że zamiast rakietom grano rękoma. Zasady i wymiary kortów były bardzo podobne. Właśnie z połączenia tych dwóch sportów powstał squash. Z a miejsce narodzin squasha uważa się szkołę w Harrow pod Londynem. To właśnie tam piłkę szmacianą zastąpiono gumową, skrócono też rakiety do gry. Gumowa piłka jest pusta w środku. Przy spotkaniu ze ścianą zgniata się a po angielsku rozgniatać, miażdżyć znaczy właśnie SQUASH. Stąd właśnie wzięła się nazwa gry.

 

W 1907 roku powstała pierwsza organizacja do spraw squasha. Na początku lat 20 XX wieku zostały określone wymiary kortów do gry które obowiązują do dziś. Bazowały one na Londyńskim klubie Bath Club, 9,75m długości i 6,4m szerokości.
Z początku grano do 15 punktów z zasadą hand-in, hand-out (tylko serwujący zdobywa punkt) w setach best of three   (kto pierwszy zdobędzie dwa sety wygrywa). Z powodu długich meczów skrócono liczbę punktów do 9. Obecnie gra się do 11 punktów w systemie point-a-rally (każda piłka daje punkt).w setach „best of five” ( kto pierwszy zdobędzie trzy sety wygrywa).


Obecnie nad zasadami squash czuwa Światowa Federacja Squasha (World Squash Federation – WSF) powstała w 1967 r. Jej zadaniem jest odpowiedzialność za: zasady gry, specyfikację kortów oraz używanego sprzętu, zasady sędziowania oraz prowadzenia szkoleń. WSF organizuje: Mistrzostwa Świata dla Mężczyzn, Kobiet, Juniorów oraz Masters, zarówno w singlu jak i w deblu. Od 1986r. WSF współpracuje także z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (IOC) zmierzając do tego, aby squash stał się sportem obecnym na olimpiadzie.

 

Drugą międzynarodową organizacją jest PSA (Professional Squash Association), powstała w 1993r. Skupia ona zawodowych graczy poprzez organizację najwyższej rangi turniejów. Rangę turnieju określa pula nagród, co za tym idzie poziom graczy biorących w nich udział. Jest jeszcze damskim odpowiednik PSA – WISPA (Women's International Squash Professional Association), powstałym w 1985r.
Myślę, że na tyle wystarczy jak na pierwszy artykuł. W następnym postaram się przybliżyć Państwu zasady gry.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u