Rozmowa z Tomaszem Kamienieckim z Akademickiego Klubu Szachowego Hetman w Koszalinie

-Skąd u Pana zamiłowanie do szachów?
-Zamiłowanie do szachów narodziło się w Szkole Podstawowej. Będąc uczniem 4 klasy poznałem podstawy gry, które pokazał mi mój wychowawca Andrzej Małyszko i tak już od 20 lat realizuję się w nich jako zawodnik, trener i sędzia.
-Mówi się, że szachy są raczej nudne i schematyczne?
-Przeważnie takie stereotypy biorą się z niewiedzy. Jakby szachy były nudne, nie miałyby takiej popularności jak dziś, ta gra stale się rozwija. Ludzie grają i uczą się szachów od stuleci. Z biegiem czasu wiele schematów zostało opracowanych. Jednak ludzki mózg nie jest w stanie wszystkiego zapamiętać. Zasób wiedzy jest tak ogromny, że liczy się w szachach intuicja i doświadczenie, które pozwalają na wybór tych wariantów, które uważamy, że przyniosą nam sukces.

Kojarzenie szachów z nudą, wynika z przerysowania rozgrywki szachowej, jako strasznie powolnego pojedynku. Jednak szachiści przybierają taktykę wg czasu jaki mają do gry. Jeśli zawodnicy grają w szachy błyskawiczne, gdzie czas do namysłu jest ograniczony do kilku minut, to w kulminacyjnych momentach potrafią być szybsi od np. boksera, który wyprowadza swój cios, gdyż w ciągu sekundy zdarza się wykonać nawet 3 ruchy. Z drugiej strony jeżeli zawodnicy mają na rozegranie pojedynku kilka godzin, to każdy chce wykorzystać przysługujący mu czas jak najlepiej.
-Czyli wyższość umysłu nad komputerem? w końcu komputer wygrał z Kasparovem.
-Poziom komputerów, a raczej silników szachowych jak to się fachowo określa w naszej dyscyplinie już dawno "odjechał" od poziomu zawodników. Komputery się nie męczą, nie mają chwili słabości i zawsze grają z jednakową siłą, a jak w każdym sporcie nawet najlepsze drużyny i zawodnicy miewają chwile słabości podczas pojedynków. To jest kluczowa różnica na obecne czasy.
-Podobno są też wersje 3 osobowe szachów?
-Tak, istnieje taka odmiana. Jednak funkcjonuje bardziej jako forma zabawy, odskoczni od podstawowej formy gry, która ma na celu ogólny trening umysłowy i przypomnienie, że nie tylko schematy w szachach się liczą. Dlatego powstały też inne rozgrywki z wykorzystaniem planszy szachowej, niektórych figur lub zasad występujących w grze, po to aby zrobić odskocznie od wyczynowych szachów
-Pana najciekawsza partia szachów?
-Przez tyle lat ciężko wybrać jedną najciekawszą partię, co roku dochodzi do kolekcji kilka ciekawych partii, które uważam za ważne i przede wszystkim edukacyjne dla młodszych zawodników w klubie. Zarówno są to partie wygrane, remisowe jak i przegrane, gdyż każda z nich ma swoją historię i momenty, które motywują do dalszych działań oraz posiadają elementy szkoleniowe.
-A co może Pan powiedzieć o działalnosci waszego Klubu Szachowego?
-Akademicki Klub Szachowy „Hetman-Politechnika Koszaliańska” od ponad 20 lat działa bardzo prężnie nie tylko na Pomorzu, ale wydźwięk Naszej działalności wykracza poza granice Polski, gdyż wychowaliśmy już niejednego Mistrza Świata, czy Europy, którzy obecnie posiadają najwyższe tytuły szachowe. Również organizujemy turnieje międzynarodowe, które potrafią przyciągnąć nawet 400 graczy. Jednak nie należy zapominać, że podstawą klubu jest działalność na rynku lokalnym, gdzie uczymy szachów dzieci ze szkół i przedszkoli, organizujemy dla nich turniej okolicznościowe.
-Idealny szachista powinien być w życiu jaki? Skrupulatny, analityczny?
-Na pewno pracowity i ciągle ciekawy szachów, gdyż zawodnik nastawiony na wynik przy narastających niepowodzeniach szybko się zniechęci, jednak osoba, która nawet z przegranej partii wyciąga wnioski i potrafi odnaleźć w niej pozytywy, może się stale rozwijać.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

 

http://hetman.man.koszalin.pl/

  • szachy2szachy2
  • szachykoszalin1szachykoszalin1
  • szachykoszalinszachykoszalin

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

bobolicestrefa2

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u