porzuconepsyikotyWakacje to dla nas czas urlopów a dla psów i kotów najtrudniejszy moment.  Co roku w okresie wakacyjnym do schronisk trafiają psy, które najczęściej są nieprzemyślanymi prezentami świątecznymi, ale nie tylko. W przypadku psów schronisko to najmniejsze zło – może będzie miał szansę na adopcję jeśli jest młody i nie sprawia kłopotów, w najgorszym przypadku spędzi życie w boksie skazany na przypadkowe spacery i wielką traumę po rozstaniu z rodziną. Pies to nie zabawka – grzmią fundacje zajmujące się bezdomnymi zwierzętami – czy jednak do końca rozumiemy to, co czytamy? Chyba nie, skoro problem co roku się pojawia.

Oddajemy psy do schroniska, porzucamy w lesie, czy oddalonym od domu przystanku autobusowym. Dlaczego tak nam trudno zrozumieć, że pies posiada emocje, czuje ból i tęskni po rozstaniu? Z jednej strony uczłowieczamy zwierzęta nadając im ludzkie cechy, bo łatwiej nam jest wtedy manipulować słowem, a z drugiej odbieramy im prawo do bólu, smutku czy tęsknoty.
Podejmujemy złe decyzje biorąc psa- jednocześnie nie biorąc za niego odpowiedzialności, gdy zbilżają się wakacje i wyjeżdzamy na urlop. Nie zadajemy sobie trudu, aby na 2 tygodnie znależć psu dom zastępczy czy nawet hotel, nie mówiąc o tym, że coraz więcej kwater jest przyjaznym psom i może on podrózować z nami.
Kot i pies to zwierzęta udomowione zdane na naszą pomoc i opiekę. Wyrzucając zwierzę narażamy go na ból, cierpienie, głod, choroby, a przywiązując głeboko w lesie nawet na śmierć głodową.
Kot wyrzucony z domu zasili i tak niezliczoną liczbę kotów wolnożyjących, będzie skazany na wypadki, niechciane ciąże, choroby, głód, samotność, a dodatkowo kot znacząco obniża populację dzikich ptaków i drobnych ssaków.
Pamiętajmy o tym podejmując decyzję o posiadaniu psa czy kota. Zwierzęta średnio towarzyszą nam ok 10 lat – to sporo czasu i kilka urlopowych decyzji. Bądżmy odpowiedzialni i nie róbmy nieprzemyślanych prezentów dzieciom z okazji gwiazdki czy urodzin. Zwierzę wymaga opieki, czasem wizyt u lekarza, diety, a przede wszystkim naszej odpowiedzialności. Nie kupujmy psa z którym nie poradzimy sobie, bo jest to np. psem myśliwskim wymagającym spacerów a my nie mamy na to czasu, podobnie nie bierzmy psa, który w swoim zachowaniu ma zakodowane szczekanie w przypadku zagrożenia, bo będzie to utrapienie dla nas czy sąsiadów – przykładów wzajemnego dopasowania relacji jest mnóstwo. Bądźmy świadomi w myśl słów Małego Księcia - „jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś.

 

Katarzyna Lesner

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u