Kawa duszaEdward Grzegorz Funke jest osobą, która lubi zaskakiwać. Fotograf, podróżnik, pasjonat życia, propagator kultury i koszaliński biznesmen (współwłaściciel firmy ARBET) postanowił wydać specjalny kalendarz na rok 2018. Zawiera on 12 zdjęć dzieci z całego świata, wybranych z ogromnej ilości materiałów, które zgromadził w czasie podróży z żoną po 6 kontynentach.

Grudzień 2018Kalendarz "Dzieci Świata" jest przekrojem życia w poszczególnych krajach i regionach geograficznych. Nie wszystkie dzieci uchwycone na zdjęciach się uśmiechają, nie są to też typowe zdjęcia pozowane. Gdy w kalendarzu odkryjemy kartę miesiąca grudnia, naszym oczom ukaże się się urocza dziewczynka ze ślicznym uśmiechem. Przyznam się- to ujjęcie podoba mi się najbardziej. Natomiast listopadowe zdjęcie przedstawia dla kontrastu młodego Żyda, studiującego pilnie zapewne zwoje Tory. Styczeń to zbiorowe zdjęcie dzieci z Afryki, patrzących z ciekawością w obiektyw fotograficzny.

Listopad 2018

Każde zdjęcie jest inne, opowiada różną historię. Widać w nich egzotykę, ukazanie innych obyczajów, innej mentalności. Prawdopodobnie nie wszystkie dzieci z fotografii mogły mieć dostatnie i szczęśliwe życie, bo trudno o to na przykład w Peru, gdzie przez dwadzieścia lat panowała wojna domowa. Członkowie organizacji terrorystycznej Świetlisty Szlak porywali i gwałcili wiele młodych dziewczynek, a chłopców szkolono siłą na żołnierzy. Niezliczona ilość dzieci została sierotami, wiele cierpiało biedę lub zmarło z wycieńczenia i głodu.

Pażdziernik 2018

Kalendarz "Dzieci Świata" jest oprócz wymownego dzieła artystycznego, także elementem projektu "ARBET z kulturą". To wkład koszalińskiej fabryki styropianu w rozwój i promocję działań kulturalnych w regionie.- Zamiast przygotowywać kalendarz zawierający przypadkowe zdjęcia, zdecydowałem się na zamieszczenie zdjęć dzieci. Takich zdjęć, które zmuszą do refleksji, rozmyślań nad światem i odkryją w naszych sercach dziecięcą wrażliwość, radość życia. - opowiada Edward Grzegorz Funke- Patrząc na te zdjęcia, pomyślmy co każdy z nas może dać innym: ciepło, wrażliwość, troskę o innych. Przesłanie jest bardzo na czasie, bo zbliżają się przecież Święta Bożego Narodzenia. Z resztą hasło kampanii ARBETU do tego nawiązuje, bo "najwazniejsze, to co w środku".

Styczeń 2018

Kalendarz wydano w bardzo prestiżowej i eleganckiej formie, łącznie w ilości około 1000 egzemplarzy. Jego oficjalna promocja będzie miała miejsce 18 grudnia (poniedziałek) o godzinie 17.00 w "Kawiarni z Duszą". Dlaczego akurat tam?- W Domu Miłosierdzia, który prowadzi kawiarnię znajduje się stała ekspozycja fotograficzna moich prac. Wspieramy ich działalność, bo to miejsce jest bardzo potrzebne w mieście- mówi współwłaściciel ARBETU.
Autor zaprasza wszystkich serdecznie na spotkanie.

 

Tomasz Wojciechowski

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u