telefonywszkoleTelefon komórkowy jest dziecku potrzebny, jednak nie może to być zabawka. Może w szkołach w Koszalinie, Darłowie, czy Kołobrzegu nie jest to wśród młodszych dzieci widoczny problem, ale na zachodzie Europy, czy w Skandynawii już coraz więcej maluchów posiada telefon komórkowy.Komórka ma służyć kontaktowi ze światem. Wie o tym każdy odpowiedzialny rodzic, który wysyła do szkoły dziecko, zaopatrzone w komórkę. Telefon komórkowy jest dziś niezbędny do kontaktu z rodzicem, ale niewłaściwie wykorzystany może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Przede wszystkim nie należy przesadzać z drogimi modelami telefonów komórkowych, gdyż telefon powinien służyć celom użytkowym, a nie pokazywaniu, kto ma droższy i lepszy model wśród uczniów.

Trzeba pamiętać ,że droższy telefon , to większe ryzyko kradzieży, zgubienia i ewentualnych dużych kosztów naprawy. - Warto zabezpieczyć telefon poprzez dobór odpowiedniego etui i szkła ochronnego by zminimalizować ryzyko uszkodzenia podczas upadku lub nadmiernego użytkowania.- wyjaśnia Arkadiusz Klimczak z sieci sklepów LEO, oferującej akcesoria GSM w Koszalinie i w wielu sklepach na terenie Polski. - Telefon z przeznaczeniem dla dziecka nie musi, a nawet nie powinien być drogi, choć przed zakupem nieznanej marki warto sprawdzić czy w Polsce jest serwis danego producenta i czy są dostępne do niego akcesoria , takie jak szkła ochronne, odpowiednie etui, czy ładowarki.

 

Trzeba pamiętać że to właśnie najmłodsi użytkownicy wykorzystują najbardziej możliwości techniczne jakie dają obecne telefony . Zakup telefonu sprzed 3-4 lat mija się często z celem, gdyż większość aplikacji, gier i programów użytkowych nie będzie prawidłowo na takim telefonie działać. Nowe technologie potrzebują coraz więcej pamięci,, a co za tym idzie nowocześniejszych telefonów . Lecz nade wszystko dziecko powinno korzystać z komórki odpowiedzialnie i duża w tym rola rodziców.

 

No właśnie. Odpowiedzialnie, czyli jak?
Okazuje się, że spanie z telefonem komórkowym z włączonym wifi lub bluetooth działa szkodliwie dla zdrowia, może przyczyniać się do powstawania chorób nowotworowych. Kilkuminutowa, ciągła rozmowa z telefonem przy uchu powoduje wzrost temperatury mózgu o 1stopień. - Telefon powinien być wykorzystywany przede wszystkim do kontaktu z najbliższymi, rodzicami. Korzystanie z płatnych aplikacji, nielimitowany internet, brak nadzoru i roamingu może być przykrym zaskoczeniem dla rodziców, gdy przyjdzie do płacenia rachunków- podsumowuje Arkadiusz Klimczak.- Pamiętajmy też, że korzystając z internetu, portali społecznościowych, zostawiamy swój ślad w sieci. Wszelkie informacje, zdjęcia i dane są do odzyskania przez osoby mogące zaszkodzić użytkowniowi sieci. To już nie kwestia "czy się da takie dane wyciągnąć", ale bardziej "na kiedy i za ile". Nikt nie jest anonimowy w internecie.- dodaje.
Nie oznacza to, że telefon nie może służyć np. do wykonywania multimedialnych projektów, słuchania muzyki, czy nagrywania filmów. Jednak niezbyt wychowawczo byłoby pozwolić robić zdjęcia telefonem, zamiast przepisywać treść lekcji z tablicy. Nasuwa się także pytanie, jak należy postąpić z telefonami uczniów podczas lekcji, by nie przeszkadzały one nauczycielowi. Można je wyciszyć, lub złożyć w jednym miejscu.
- Uważam że telefony na lekcjach powinny być jak najbardziej wyciszone, złożone w jednym miejscu, na przykład na półce, jednak by były ogólnodostępne i widoczne. Nie nalezy bynajmniej przesadzać w żadną stronę, lecz nie chciałbym żeby moje dziecko lekceważyło nauczyciela i zajęcia szkolne, grając w tym czasie na przykład w nową grę na telefonie komórkowym- podsumował właściciel LEO.

 

Problem wykorzystania telefonów komórkowych w szkołach jest sprawą trudną, gdyż z jednej strony uczniowie powinni mieć możliwość swobodnego kontaktu z otoczeniem, ale nie powinno się to odbywac kosztem zdrowia dzieci, pieniędzy rodziców i nerwów nauczycieli. Trzeba zdać się tu na mądrość pedagogów i rozsądek rodziców.

Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u