Wiktor DziedzicLaury posypały się na uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Wiktor Dziedzic został laureatem II nagrody w XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu.  W przesłuchaniach wzięło udział ponad 50 skrzypków z Polski i z zagranicy (m.in. z Niemiec, Czech, Rosji, Hiszpanii, Polski, Austrii, Litwy, Węgier ) . Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W finałowych zmaganiach uczestniczyło już tylko 15 najlepszych. Koszalin reprezentował  Wiktor Dziedzic z klasy III OSM II st. , który kształci się pod kierunkiem mgr Natana Dondalskiego. Grę młodych wirtuozów oceniało 10-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Michała Grabarczyka, które przyznało Wiktorowi II miejsce- najwyższe wśród startujących Polaków.

Julia ChojnackaCieszy też I miejsce skrzypaczki Julii Chojnackiej w XIV Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku.  Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku to coroczne spotkanie utalentowanych uczniów grających na skrzypcach, fortepianie oraz w zespołach kameralnych, którzy obok bardzo dobrych umiejętności instrumentalnych wyróżniają się ciekawą osobowością artystyczną. Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. W tym roku w kategorii skrzypce rywalizowało 50 uczniów w czterech kategoriach wiekowych. Reprezentowali oni szkoły muzyczne I i II st. z większych i mniejszych miast Polski ( od Warszawy, Katowic, Poznania, Krakowa, Gdańska, Łodzi po Koszalin, Opole, Częstochowę, Jaworzno i wiele innych). W skład Jury weszli wybitni skrzypkowie i pedagodzy: przewodniczący- prof. Konstanty Kulka oraz prof. Bartosz Bryła, dr Adam Mokrus, dr Karina Gidaszewska. Koszalińską szkołę muzyczną w najmłodszej grupie reprezentowała Julia Chojnacka z kl. IV OSM I st.( naucz. Olga Borowska), której Jury przyznało I miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu polskiego. Dyplom uznania otrzymał również nauczyciel. Julii podczas konkursu akompaniowała mgr Magdalena Bortnowska. 

Nel Zmuda TrzebiatowskaI wreszcie wyróżnienie dla Nel Żmudy- Trzebiatowskiej na III Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym w Gdańsku.   Ogólnopolski Konkurs Altówkowy odbywa się co trzy lata. W tym roku  była to III edycja (23-24.03.18r.). Przesłuchaniom patronuje Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. W  sali koncertowej OSM I i II st. w Gdańsku wystąpiło 40 najlepszych altowiolistów ze Szkół Muzycznych I i II  st.  Uczniowie oceniani byli w pięciu  grupach wiekowych. Jury przewodniczył wybitny polski altowiolista, kameralista i pedagog z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie- prof. Stefan Kamasa. Tegoroczna dyplomantka Nel Zmuda Trzebiatowska z kl. VI OSM II st. ( naucz. Jolanta Libicka) została wyróżniona w grupie V- Altowiolistce podczas konkursu akompaniowała mgr  Dorota Kuryło.

Młoda Polska 1 

Ale to nie koniec niespodzianek. Mikołaj Gajdzis, uczeń klasy waltorni Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "MŁODA POLSKA" za wybitne osiągnięcia artystyczne. Mikołaj, do niedawna jedyny waltornistą w koszalińskiej szkole muzycznej, to laureat licznych instrumentalnych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, a także stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Jego nauczycielem jest prof. Tomasz Bińkowski, na co dzień wykładowca Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina i solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Mikołaj, jako jedyny reprezentant Koszalina i województwa zachodniopomorskiego,  znalazł się w bardzo wąskim gronie kilkudziesięciu laureatów, otrzymując pełne stypendium na zakup nowego instrumentu koncertowego. Był również jednym z najmłodszych tegorocznych wyróżnionych.

Swój dyplom Mikołaj Gajdzis odebrał z rąk Wicepremiera prof. Piotra Glińskiego 26 marca 2018 r., podczas oficjalnej gali "MŁODEJ POLSKI" w Pałacu Rzeczypospolitej - siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u