schroniskokolobrzeg1To nie koniec głośnej sprawy z kołobrzeskim schroniskiem dla zwierząt w roli głównej. Sąd Rejonowy w Kołobrzegu właśnie uchylił postanowienie o umorzeniu dotyczącego tej placówki postępowania i zadecydował, że prokuratura powinna kontynuować dochodzenie w sprawie nadużyć, jakie wykryła Fundacja NaszeZoo.pl. O Stowarzyszeniu Wspierania i Rozwoju Schroniska dla Zwierząt „Reks” zrobiło się głośno w październiku ubiegłego roku, kiedy Ogólnopolska Fundacja NaszeZoo.pl upubliczniła raport „Ratujmy psy z Kołobrzegu”, z którego wynikało, że przedstawiciele „Reksa” źle traktują zwierzęta, a jego władze nieodpowiednio nim zarządzają. Fundacja przygotowała ten dokument na bazie informacji zebranych podczas kontrolnych wizytacji w tej placówce, które przeprowadziła po tym, jak została zaalarmowana, że przebywające w niej czworonogi nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki.

Postępowanie prokuratorskie zostało umorzone. Fundacja NaszeZoo.pl złożyła jednak zażalenie na tę decyzję – zostało ono rozpatrzone na rozprawie, która odbyła się w kołobrzeskim Sądzie Rejonowym 20 kwietnia 2017 roku. – Sąd uchylił postanowienie o umorzeniu postępowania karnego w sprawie nieprawidłowości, jakich mieli dopuścić się osoby związane ze Stowarzyszeniem „Reks” w Kołobrzegu. W uzasadnieniu swojej decyzji wskazał szereg zaniedbań, jakich dopuściła się prokuratura przy badaniu tej sprawy i nakazał jej wznowienie oraz wystąpienie do Fundacji NaszeZoo.pl o udostępnienie wszystkich zebranych przez nią materiałów dotyczących kołobrzeskiego schroniska – wyjaśnia Michał Łapok, adwokat wspierający Fundację.

 

– Liczne i rażące zaniedbania w schronisku w Kołobrzegu potwierdzają zarówno zeznania świadków, z którymi mamy kontakt, jak i nagrany przez nas podczas pobytu w tej placówce film. Z pisemnych oświadczeń zebranych przez Fundację wynika, że zwierzętom brakuje właściwej opieki weterynaryjnej, z powodu złej diety psy chorują, po godzinie 17, gdy pracownicy kończą pracę, są pozostawiane same sobie, a przez to, że nie są odpowiednio rozdzielone na boksy, zdarza się, że atakują się nawzajem – mówi Piotr Baranowski z Ogólnopolskiej Fundacji NaszeZoo.pl. – To musi się skończyć, dlatego tak cieszy nas decyzja sądu, bo daje nadzieję na to, że sytuacja w schronisku zmieni się na lepsze – dodaje.

 

Podczas rozprawy Sąd pokreślił również konieczność przeprowadzenia szczególnie wnikliwej analizy danych dotyczących liczby psów, które zmarły w czasie pobytu w kołobrzeskim schronisku, a także zbadania okoliczności ich śmierci. – Decyzja Sądu stanowi przełom w tej sprawie i na pewno przyczyni się do jej gruntownego zbadania i wyjaśnienia, a następnie wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, na które zwracają uwagę przedstawiciele Fundacji – komentuje prawnik Michał Łapok.

Więcej o akcji i o raportach z kontroli: www.ratujmypsyzkolobrzegu.pl

Zobacz także poprzedni materiał: W schronisku dzieje się źle.

 

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u