Jak co roku zachęcamy wszystkich rowerzystów do korzystania ze ścieżek rowerowych wybudowanych na byłych nasypach kolejki wąskotorowej. Cała ścieżka wraz z infrastrukturą towarzyszącą, wybudowana jest na terenie gmin Gościno, Karlino, Kołobrzeg, Rymań, Siemyśl. Łącznie przeszło 57 km ścieżek rowerowych łączących miejscowości regionu. Najdłuższy odcinek to trasa z Karlina przez Gościno do Kołobrzegu. Wzdłuż całej trasy powstały miejsca postojowe dla rowerzystów, wyposażone w ławy, stoły, zadaszenia. Ścieżka rowerowa biegnie po nasypach byłej kolejki wąskotorowej i omija główne drogi, dlatego jeździ się po niej bardzo bezpiecznie. Nawierzchnia jezdni została zaprojektowana i wykonana jako nawierzchnia asfaltowa.

 

Jedynie odcinek łączący Las Charzyński z Kołobrzegiem zbudowany jest w innej technologii. W miejscach wysokich nasypów byłej kolejki wąskotorowej ustawione są obustronnie stalowe poręcze.

 

Ścieżką można dojechać z Karlina do Gościna (17,9 km) dalej trasa rowerowa rozwidla się w trzech kierunkach. Pierwszy na południe z Gościna do Dargocic (4,8 km). Drugi, najdłuższy (23,4km), południowo-zachodni prowadzi z Gościna przez Rymań nad jezioro Popiel. Ostatni północny odcinek prowadzi przez Charzyno do drogi łączącej Kołobrzeg z Trzebiatowem (10,8 km) i dalej, przez Zieleniewo do Kołobrzegu. Wyznaczonym szlakiem możemy także dojechać do Grzybowa, skąd ścieżką rowerową wzdłuż morza również dojedziemy do Kołobrzegu.


Jednodniową, niedzielną wycieczkę możemy zorganizować startując z Karlina np. o godz. 10.00 w kierunku Gościna. Mijamy po drodze dwa zabytkowe mosty, pozostałości po kolejce wąskotorowej i wjeżdżamy do Lubiechowa, gdzie w okolicy byłej stacji kolejki wąskotorowej (obecnie budynek mieszkalny) znajduje się przygotowane dla turystów miejsce przystankowe. W miejscowości godnym uwagi jest kościół pw. Św. Józefa, Oblubieńca NMP – neogotycki, z 2. połowy XIX wieku z tarczą zegara na wieży. Pałac z 1835 roku (w trakcie renowacji), został przebudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu neoklasycystycznym. Z Lubiechowa jedziemy dalej polami przez tereny farmy wiatrowej. Możemy podziwiać wielkie wiatraki, produkujące czystą, ekologiczną energię. Dojeżdżamy do miejscowości Karścino. Znajduje się tutaj kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z poł. XVI wieku, pałac klasycystyczny, murowany, pochodzący z początku XIX wieku. Następnie jedziemy do Pobłocia Wielkiego. Przed miejscowością mijamy kolejne miejsce przystankowe. W miejscowości znajduje się sklep spożywczy. Dalej ścieżka prowadzi przez Myślino i Gościno Dwór do Gościna, gdzie możemy odpocząć i zrobić drobne zakupy. W mieście zachowało się wiele przedwojennych domów, w tym okazały budynek w północnej części mieszczący tuż po wojnie szpital polowy, obecnie Dom Opieki Społecznej. W zabytkowym rzymskokatolickim kościele parafialnym pw. Andrzeja Boboli znajduje się wykuta z pojedynczego kamienia chrzcielnica z przełomu XII i XIII w. Dalej jadąc północnym odcinkiem przez Ząbrowo docieramy do Charzyna. W miejscowości możemy zwiedzić kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu, który jest typową XIX wieczną budowlą neogotycką, ogrodzoną murem z kamienia łamanego. Z Charzyna ścieżką rowerową dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 102, po drodze mijając kolejne miejsce przystankowe.


Aby dostać się do międzynarodowej ścieżki R-10, możemy jechać szlakiem rowerowym przez Błotnicę, Przećmino do Grzybowa i dalej do Kołobrzegu, lub na skrzyżowaniu ścieżki z drogą wojewódzką 102, jadąc ścieżką w prawo, przez Zieleniewo również dotrzemy do kurortu. Z Kołobrzegu możemy wrócić pociągiem do Karlina lub Koszalina. Trasę można zmodyfikować jadąc w odwrotną stronę, wyruszając z Kołobrzegu. Wycieczkę kończymy wtedy w Karlinie, skąd możemy pociągiem wrócić do Kołobrzegu lub Białogardu.


Poniżej prezentujemy mapkę z przebiegiem ścieżek rowerowych. Każdy może wybrać trasę najbardziej dla siebie odpowiednią i cieszyć się wspaniałą przyrodą, której bogactwo można podziwiać jadąc rowerem. Na stronie internetowej www.parseta.org.pl w zakładce publikacje, znajduje się do pobrania w wersji elektronicznej przewodnik rowerowy „Szlakiem Po Nasypie Kolejki Wąskotorowej”.

  • sciezkirowerowekarlino1.www.baltic.info.plsciezkirowerowekarlino1.www.baltic.info.pl

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u