domacynowystawa1„Duchy przeszłości” - taki tytuł nosiło spotkanie historyczne dotyczące Domacyna i okolic, które odbyło się niedawno w świetlicy wiejskiej w Domacynie. Prelegentami na spotkaniu byli pracownicy Muzeum w Koszalinie: panowie Krzysztof Jedynak i Andrzej Kuczkowski. Obaj opowiadali o historii Domacyna uwzględniając zamierzchłe czasy oraz historię bardziej nam współczesną. Można było usłyszeć, także o genezie nazwy Domacyno, miejscach wykopalisk archeologicznych i ludach, które kiedyś zamieszkiwały te tereny.

Referaty wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród przybyłych gości. Po prelekcji można było obejrzeć galerię zdjęć oraz wystawę eksponatów - przedmiotów codziennego użytku, głównie przedwojennych, których właścicielami byli mieszkańcy Dumzyna (przedwojenna nazwa Domacyna).
Sporym zainteresowaniem cieszyły się przedwojenne fotografie, które w większości zostały podarowane przez Panią Cynthię A. Sandor z Florydy, która zakupiła w przeszłości album ze zdjęciami Domacyna z lat 40. XX w. oraz Pana Arno Hermsa byłego mieszkańca Domacyna. Na jednym ze zdjęć można zobaczyć przelatującego nad Domacynem w 2 poł. lat 30. XX w. LZ-129 Hindenburga – największego niemieckiego sterowca pasażerskiego, który zapewniał podróżującym przelot nad Oceanem Atlantyckim w luksusowych warunkach.
Część wystawy poświęcono nie istniejącemu już domacyńskiemu zespołowi ludowemu - Pomorzanki, podczas krtórej prezentowano stroje, zdjęcia z występów oraz teksty piosenek.
Z okazji spotkania została wydana kartka okolicznościowa z Domacyna, która jest dziełem Pana Szymona Kaczmarka.

Zdjęcie i relacja: Joanna Pałka

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u