karlinowakacjeNa półmetku wakacji, o bezpieczeństwie latem rozmawiamy z Grzegorzem Kundzienko ze Straży Miejskiej w Karlinie.
- O czym powinniśmy pamiętać, aby bezpiecznie spędzić czas wakacji?
- Może to wydać się śmieszne, ale warto pilnować w szczególności tego , co mamy najcenniejsze – czyli dzieci i zwierząt domowych, które z nami podróżują. Zdarzały się sytuacje, że do samochodu nie wrócił pies. Został na stacji benzynowej i nie mówię tu o porzuconym zwierzaku, co niestety również się zdarza, ale była także sytuacja w której rodzice zapomnieli o swoim dziecku. W wakacyjnym zamieszaniu powinniśmy zatem pamiętać nie tylko o bagażu. Oczywiście powtórzę również częste wskazówki, szczególnie istotne w czasie dużych upałów z którymi mamy obecnie do czynienia: pijmy wodę, stosujmy kremy z filtrem, nie pozostawajmy w nagrzanym samochodzie, ani nie zostawiajmy w nim dzieci lub zwierząt, bo konsekwencje mogą być niewyobrażalne. Warto zwrócić uwagą na innych, szczególnie na osoby starsze, wymagające szczególnej opieki lub osamotnione.

- Często ludzie mają opór przed pomocą osobom leżącym, które wyglądają jak po spożyciu alkoholu...
- Warto przełamać ten opór, bo może się okazać, że taka osoba ma cukrzycę i pomagając możemy właśnie uratować jej życie. Powinniśmy rozbudzić w sobie pewną wrażliwość na innych – ponieważ w sytuacji zagrożenia uważny obserwator może uratować życie. To doskonale również widać nad wodą. Należy pamiętać o tym, żeby korzystać ze strzeżonych kąpielisk i nie spuszczać dzieci z oczu, ponieważ chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie.
- Czy są jakieś sytuacje, które zauważył Pan w ostatnim czasie na które warto zwrócić uwagę?
- Przede wszystkim powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i rozwagę w tym, co robimy, aby nie zakłócać wypoczynku innym ani nie niszczyć wspólnego dobra. W Karlinie mamy wyjątkową fontannę, która inscenizuje akcję gaszenia pożaru ropy naftowej w latach 80. Jest to doskonałe miejsce rekreacyjne z fantastycznym placem zabaw, dlatego dbajmy o takie miejsca wspólnie. Dzieci nie powinny na przykład wrzucać do fontann balonów z wodą ponieważ powodują one zapychanie dyszy i awarię całego urządzenia. Unieruchomienie fontanny niestety pozbawi nas przyjemnej ochłody, szczególnie podczas upałów. Jeżeli widzimy akt wandalizmu zgłaszajmy to!
- W Karlinie i okolicy jest blisko 60 km asfaltowych ścieżek rowerowych, które pozwalają na bezpieczny dojazd nawet do Kołobrzegu. Czy tutaj zdarzają się jakieś wyjątkowe sytuacje?
- Warto przypomnieć, że również na ścieżkach rowerowych obowiązuje ruch prawostronny i tu uwaga do osób spacerujących, że pierwszeństwo na ścieżce mają rowerzyści. Jest to ważne przy wzmożonym ruchu podczas letnich miesięcy. Warto aktywnie spędzać czas, a ścieżki w Karlinie zapewniają piękne widoki i z pewnością są bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci. Straż Miejska w Karlinie zawsze przed wakacjami i feriami organizuje spotkania z dziećmi i młodzieżą, żeby przypomnieć o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku, jednak nic nie zastąpi rozważnego podejścia rodziców i opiekunów.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u