PB211156aLeasing to jedna z atrakcyjnych form finansowania majątku, z której chętnie korzystają głównie firmy, coraz częściej wybierana jest też przez osoby indywidualne.
Leasing, to podobnie jak kredyt, ratalna forma płatności za towar, a jednak bardzo różniąca się od kredytu. Można porównać go do wynajmu, ale towar zawsze można nabyć wraz z ostatnią zapłaconą ratą leasingową.

 

Ta forma finansowania ma kilka możliwych rodzajów:
- leasing operacyjny,
- leasing finansowy,
- leasing zwrotny,
- pożyczka leasingowa,
a każdy z nich inaczej podchodzi m.in. do momentu przeniesienia własności towaru, czy do ujęcia kosztów leasingowych w kosztach uzyskania przychodu.

Możliwości finansowania majątku przy pomocy leasingu wydają się nieograniczone. Na rynku finansowym funkcjonuje dużo spółek leasingowych, a każda z nich inaczej podchodzi do podmiotów starających się o leasing, jak i przedmiotów leasingu. Jedne stosują się do surowych zasad finansowania, innego liberalnie podchodzą do oceny. Spółki leasingowe oceniają przedmiot leasingu, jego zbywalność, popyt na takie dobro, następnie podmiot ubiegający się o leasing – często nie wgłębiają się zbyt w jego ocenę.

leasing1aPodmiotem mogącym wnioskować o leasing, może być dosłownie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, każda spółka i to już od pierwszego dnia po rozpoczęciu działalności. Większe możliwości i lepsze warunki cenowe leasingu, oczywiście otrzymają dłużej działające na rynku firmy, mogące przedstawić dobre wyniki finansowe. Zawsze warto jednak złożyć wniosek i otrzymać ofertę, a wybrać najlepszą. Duża ilość wniosków o leasing rozpatrywana jest w ciągu godziny, wystarczy podpisany wniosek z podstawowymi danymi firmy , a decyzja jest pozytywna.


Przedmiotem leasingu może być majątek trwały i wyposażenie, każda rzecz, która stanowi wartość dla firmy, począwszy od wyposażenia biura czy warsztatu, pod środki transportu, maszyny i urządzenia, aż po nieruchomości - domy czy biura.

 

Cena, jak każdy towar, jak każdy kredyt, tak i leasing ma swoją cenę. Głównym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność leasingu jest suma opłat leasingowych, które zawsze muszą być równe co najmniej cenie nabywanego towaru, najczęściej jednak są od niej większe. Myśląc o nabyciu np. samochodu chcemy za niego zapłacić wartość wynegocjowaną u dealera, czyli 100% tej wartości, ekstremalnie właśnie tyle, może kosztować nas leasing samochodu. Myśląc o zaciągnięciu leasingu, należy zwrócić uwagę na tabelę opłat i prowizji, podobnie jak banki, każda spółka leasingowa ma swoją, gdzie ta sama czynność ma bardzo zróżnicowane ceny, dlatego warto skorzystać z usług eksperta, mającego w swojej ofercie co najmniej kilka spółek leasingowych i porównać wszystkie możliwe oferty.


Leasing? Tak!

 

Jarosław Domański
ProFinance Konsulting Kredytowy i Inwestycyjny.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u