W Koszalinie powstał niezwykły teledysk. W dniu 29 maja miała miejsce premiera teledysku „Z podniesioną głową” wydanego przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF z Koszalina. Stowarzyszenie na co dzień zajmuje się rekonstrukcją historyczną dotyczącą tematu Żołnierzy Wyklętych, szczególnie 5 Wileńskiej Brygady AK i jej pomorskiego okresu działalności. Do teledysku piosenkę udostępnił koszaliński zespół Pampeluna4P, z którym SGRH GRYF nawiązało współpracę. Piosenka „Z podniesioną głową” pochodzi z płyty „Projekt Patryoci 2016”. Zespół ma na płycie kilkanaście piosenek odwołujących się do historii Polski i patriotyzmu.

Na teledysku można rozpoznać znajome krajobrazy, bowiem zdjęcia do klipu były kręcone w Koszalinie. Część z nich niedaleko Lubiatowa, część na terenie zagrody rybackiej w skansenie - dzięki życzliwości Muzeum w Koszalinie.
Praca na planie trwała dwa dni, z czego powstał 4 minutowy teledysk. W powstanie klipu było zaangażowanych blisko 30 osób i wszyscy wykonywali swoją pracę społecznie. Nkt z grających nie był profesjonalnym aktorem.

Teledysk wydany przez SGRH GRYF przedstawia sceny z życia i walki oddziałów powojennego podziemia niepodległościowego. Jest scena pokazująca biwakujący oddział, musztra, zerwanie do walki i starcie z oddziałem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

projektparyjocikoszalin1

Chodziło o pokazanie żołnierzy wyklętych jako ludzi, którzy nie byli pomnikami ale normalnymi żywymi osobami. Autorzy teledysku zadbali by było odniesienie do realnych postaci, stąd w klipie pojawiają się zdjęcia żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK. Można na nich rozpoznać Zdzisława Badochę „Żelaznego” sanitariuszkę Danutę Siedzikównę „Inkę” czy dowódcę 5 Brygady mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Zaakcentowana została również symbolika:  ryngrafy, mundury, broń, różaniec. Całość klipu jest bardzo dynamiczna, sceny mają bardzo szybkie tempo. Wiele ujęć było kręconych w biegu z kamerą, za oddziałem. Efekt jest więc taki, jakby sceny były pokazywane oczami jednego z żołnierzy.

zolnierzewyklecikoszalin12

Teledysk ma promować temat Żołnierzy Wyklętych. Ma to być swoista żywa lekcja historii. Adresatem muzyki jak i klipu ma być przede wszystkim młodzież, gdyz to do niej najłatwiej trafić z tak mocnym brzmieniem. Teledysk jest dostępny na portalu YouTube, oraz na facebookowej stronie grhgryf (facebook.com/grhgryf).

Link do galerii z planu zdjęciowego:

http://wojciechkuczma.blogspot.com/2016/06/projekt-patryoci-grh-gryf-teledysk.html

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u