ksiazeboguslawW lutym 1491 r książę pomorski Bogusław X poślubił Annę Jagiellonkę, córkę polskiego króla, Kazimierza Jagiellończyka. Ten ślub zacieśnił związki Pomorza z Polską. Jednocześnie to przykład pięknej miłości.  Bogusław X znany był jako „wielki”. A to za sprawą jego dokonań oraz rozważnej polityki. Jako władca Pomorza, przeprowadził szereg reform, umocnił swoją władzę, odbierając lub ograniczając niektóre uprawnienia miastom i stanom pomorskim. Udało mu się również zmniejszyć wydatki książęcego skarbca. Był władcą szanowanym i mądrym.

Stolicą zjednoczonego księstwa stał się Szczecin. Bogusław postanowił zbudować tam nową, okazałą siedzibę. Za tą decyzją przemawiał zaplanowany ślub z Anną Jagiellonką. Umowę małżeńską podpisano już w marcu 1490 roku w Grodnie.  Księżnej Annie, podczas podróży do Szczecina, towarzyszył bardzo liczny i bogaty orszak. Wesele odbyło się w świeżo wykończonych salach zamkowych. Dzięki przybyciu polskiej królewny na szczeciński dwór, nastała tu moda na bogate stroje i słuchanie muzyki. Upowszechniła się polska mowa i obyczaje, nastapił rozkwit kultury, sztuki. Anna była drugą żoną Bogusława. W dniu ślubu miała 15 lat. Dzięki temu małżeństwu, dynastia Gryfitów trwała przez kolejnych blisko 150 lat. Książęca para miała ośmioro dzieci: trzy córki i pięciu synów.

W 1502 roku książę Bogusław popadł w ostry konflikt z włądzami miasta – chciał ze Szczecina zrobić stolicę o wymiarze europejskim. Do tego były jednak potrzebne fundusze, a bogaci ieszczanie nie mogli zaakceptować nałożonych stawek celnych i wzniecili otwarty bunt. W trosce o bezpieczeństwo swoich bliskich, Bogusław wysłał Annę wraz z dziećmi do zamku we Wkryujściu. Małżonkowie już więcej się nie zobaczyli – Anna kilkanaście miesięcy później zachorowała na płuca i zmarła. Miała zaledwie 27 lat. Została pochowana w klasztorze Eldena pod Gryfią ( obecny Greifswald).

Księżna uchodziła za osobę pobożną, miłosierną i cnotliwą. Bogusław bardzo przeżył jej stratę, podobno darzył ją wielkim uczuciem, które nigdy nie zgasło. Do końca swojego życia nie związał się z żadną inną kobietą.Swoją żonę przeżył o 20 lat. Zmarł w 1523 roku i spoczął w kościele św. Ottona. Władzę po zmarłym księciu objął jego syn – Jerzy I. Od 1974 roku, przy szczecińskim zamku stoi pomnik przedstawiający Bogusława X i Annę Jagiellonkę. 

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u