tnm DSC 3817Stop przemocy wobec kobiet! W świetlicy wiejskiej w Krupach odbyła się kampania społeczna One Billion Rising (Nazywam się Miliard) - lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. 14 lutego to Dzień Zakochanych - my w ten dzień chcieliśmy zwrócić uwagę na szacunek i uczucia, jakimi powinny być obdarzane kobiety na całym świecie. Niestety nie zawsze jest tak, jak być powinno. Skala przemocy wobec kobiet jest zatrważająca, przemoc seksualna, psychiczna, fizyczna, ekonomiczna, cyberprzemoc. Wspólnie zatańczyliśmy symbolicznie solidaryzując się w ten sposób z pokrzywdzonymi.

Akcja na całym świecie organizowana jest na całym świecie, a od 14 lutego 2013 r. tańczona również w Polsce. Gmina Darłowo w 2018 r. po raz pierwszy wzięła udział w akcji, która cieszyła się zainteresowaniem, a osoby towarzyszące wychodząc z tej kampanii twierdziły, że za rok chcą przyłączyć. Statystyki niezmiennie pokazują, że przemoc wobec kobiet jest nagminna i faktyczna. W Polsce przemocy fizycznej lub seksualnej w codziennym życiu doświadczyło już około 3,5 mln kobiet: w domu, szkole, środkach komunikacji publicznej, internecie czy w miejscu pracy.

tnm DSC 3798

Okazuje się, że we wszystkich krajach Unii Europejskiej różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55% kobiet powyżej 15. roku życia. Gmina Darłowo niestety nie odbiega od statystyk - tutaj też ofiarami w większości zgłoszonych przypadków są kobiety. Szacuje się, że w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. Miliard kobiet! Stąd pomysł na światową rewolucję pod nazwą One Billion Rising. Nie jednokrotnie kobiety padają ofiarami przemocy - mowa tu nie tylko przemocy fizycznej, ale również przemocy seksualnej werbalnej - żartów i komentarzy z podtekstem seksualnym doświadczyło 24% kobiet, czy niewerbalnych form molestowania (w tym cybermolestowania), takich jak niechciane, obraźliwe seksualnie jednoznaczne e-maile lub SMS-y, których doświadczyło 11 % kobiet.

tnm DSC 3791

Zależy nam, aby w akcji wzięli udział również faceci - zatem będzie to wyzwaniem na kolejną edycję za rok - liczymy na głos i wsparcie mężczyzn. Ofiarą przemocy może być każdy z Nas - niezależnie bogaty czy biedny, wykształcony czy nie, czy też nasze dzieci. 

Milliarddarlowo

Podczas prelekcji usystematyzowałyśmy wiedzę z zakresu form, rodzajów przemocy oraz szeroko omówiliśmy przemoc XXI wieku jaką jest cyberprzemoc. Nowoczesne technologie są pożyteczne, ale powinniśmy edukować w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu i uczyć kultury szacunku w sieci. Druga część prelekcji dotyczyła skali zjawiska przemocy w odniesieniu do gminy Darłowo. W ten sposób chcieliśmy wyrazić bunt przeciw przemocy wobec kobiet i dziewcząt, a także lobbować za zmianami i zwrócić uwagę decydentów i decydentek lokalnych na problem. Dziękuję obecnym.

 

Justyna Pacuła - Woźniak

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u