arturmarekharakrwiodawstwodarlowoArtur Marek Hara od wielu lat jest Honorowym Krwiodawcą, który mocno zaangażowany jest też w promowanie i organizowanie krwiodawstwa w Darłowie. Opowiada nam o tym.

- Krwiodawcą się jest, czy bywa?
- Jest, bo nie powinno się oddawać krwi incydentalnie, lecz jeśli się już złapie tego bakcyla, warto to robić systematycznie. Ja zacząłem jeszcze w latach 90-tych, w Szkole Chorążych w Pile. Oddałem już ponad 40 litrów krwi, podczas prawie stu wizyt w punktach krwiodawstwa.
- Są jakieś przeciwwskazania do oddawania krwi?

- Na pewno trzeba mieć skończone 18 lat i nie więcej niż 65. Ważne są wskazania zdrowotne, osoby po przebytej żółtaczce są niestety trwale wykluczone z oddawania krwi. Ktoś aktualnie chory, po wizycie u dentysty, lub po tatuażach może oddać krew po pewnym czasie. Są ludzie, którzy boją się widoku krwi, nie mają najzwyczajniej odwagi bo igła wbijana w ciało jest większa i grubsza niż normalna. Chodzą też plotki że oddawanie krwi szkodzi zdrowiu i powoduje na przykład krwotok z nosa.
- Ile można jednorazowo oddać litrów krwi?
- Jednorazowo oddać można 450 ml krwi, przy czym mężczyźni mogą oddać krew 6 razy w roku, kobiety 4 razy na 12 miesięcy. Cieszy mnie to, że coraz więcej młodzieży w Darłowie zgłasza się by oddać krew. To efekt moich wizyt w darłowskich szkołach. Mam prelekcje na temat krwiodawstwa, chodzę, rozmawiam i namawiam. I często okazuje się że ci 18 letni ludzie przychodzą, lub pojawia się ktoś z ich znajomych czy kolegów. W Darłowie mieszkam od 10 lat, bardzo lubię to miasto i dlatego lubię angazować się w różne akcje i pomagać ludziom.
- Skoro już o darłowskim krwiodawstwie mowa, jak ono wygląda obecnie?
- Cóż, nasz klub niedawno po raz piąty obchodził Dni Krwiodawstwa. W roku 2017 udało nam się zorganizować 10 akcji, w których oddało krew 315 osób i zebrano łącznie 140 litrów krwi. Łącznie zorganizowaliśmy aż 53 akcje zbiórek krwi pełnej, w akcjach oddało krew 951 krwiodawców Daje to w sumie 502 litry zebraniej krwi.
- Kiedy pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na oddawanie krwi?
- Krew potrzebna jest zawsze, lecz najbardziej latem. Jest bardzo dużo wypadków drogowych i krew się bardzo przydaje, aczkolwiek należy pamiętać że części składowe krwi -osocze, hemoglobina- mają swoje terminy ważności nad czym czujwają pracownicy regionalnych centrów krwiodawstwa.
- Na zakończenie naszej rozmowy proszę powiedzieć, jak zachęciłby Pan do oddawania krwi i angażowania się w honorowe krwiodawstwo?
- Po pierwsze i najważniejsze, oddając swoją krew pomagamy poszkodowanym w wypadkach, czekającym na transplantacje i przeszczepy. Poza tym po kilku latach oddawania krwi uzyskuje się odznakę Honorowego Krwiodawcy, co przekłada się na brak czekania w kolejkach w placówkach NFZ i szybszy dostęp do sanatoriów. Do tego każdorazowo przed oddaniem krwi przechodzi się badanie lekarskie, więc mamy tez potwierdzenie naszego stanu zdrowia.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Więcej o darłowskim krwiodawstwie: tutaj

Komentarze   

Mario
+1 #2 Mario 2017-12-02 16:17
Ale widać nie ma parcia na szkło, tylko spokojnie działa :lol:
Cytować
Tymek
+1 #1 Tymek 2017-12-01 08:08
W pobliskich Jeżyczkach jest koleś, który zrobił w 2017 roku tylko 4 zbiórki i zebrał 100 litrów, więc bije pana Harę na głowę...
Cytować

Dodaj Temat

 baner eskimos balticinfo

 

 upiotra1ab

 

ekosunreklama1a

 

PRAXISreklamalogo

 

logo 03baner

 

uniaprezent1

 

leowesolychswiat

 

 

blob gwiazdka WESOLYCH SWIAT

 

avon1mission

 

 

reklamamchecinski1

 

e.sztorc.banner

 

 

psw

 

balticinfopl 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u