arturmarekharakrwiodawstwodarlowoArtur Marek Hara od wielu lat jest Honorowym Krwiodawcą, który mocno zaangażowany jest też w promowanie i organizowanie krwiodawstwa w Darłowie. Opowiada nam o tym.

- Krwiodawcą się jest, czy bywa?
- Jest, bo nie powinno się oddawać krwi incydentalnie, lecz jeśli się już złapie tego bakcyla, warto to robić systematycznie. Ja zacząłem jeszcze w latach 90-tych, w Szkole Chorążych w Pile. Oddałem już ponad 40 litrów krwi, podczas prawie stu wizyt w punktach krwiodawstwa.
- Są jakieś przeciwwskazania do oddawania krwi?

- Na pewno trzeba mieć skończone 18 lat i nie więcej niż 65. Ważne są wskazania zdrowotne, osoby po przebytej żółtaczce są niestety trwale wykluczone z oddawania krwi. Ktoś aktualnie chory, po wizycie u dentysty, lub po tatuażach może oddać krew po pewnym czasie. Są ludzie, którzy boją się widoku krwi, nie mają najzwyczajniej odwagi bo igła wbijana w ciało jest większa i grubsza niż normalna. Chodzą też plotki że oddawanie krwi szkodzi zdrowiu i powoduje na przykład krwotok z nosa.
- Ile można jednorazowo oddać litrów krwi?
- Jednorazowo oddać można 450 ml krwi, przy czym mężczyźni mogą oddać krew 6 razy w roku, kobiety 4 razy na 12 miesięcy. Cieszy mnie to, że coraz więcej młodzieży w Darłowie zgłasza się by oddać krew. To efekt moich wizyt w darłowskich szkołach. Mam prelekcje na temat krwiodawstwa, chodzę, rozmawiam i namawiam. I często okazuje się że ci 18 letni ludzie przychodzą, lub pojawia się ktoś z ich znajomych czy kolegów. W Darłowie mieszkam od 10 lat, bardzo lubię to miasto i dlatego lubię angazować się w różne akcje i pomagać ludziom.
- Skoro już o darłowskim krwiodawstwie mowa, jak ono wygląda obecnie?
- Cóż, nasz klub niedawno po raz piąty obchodził Dni Krwiodawstwa. W roku 2017 udało nam się zorganizować 10 akcji, w których oddało krew 315 osób i zebrano łącznie 140 litrów krwi. Łącznie zorganizowaliśmy aż 53 akcje zbiórek krwi pełnej, w akcjach oddało krew 951 krwiodawców Daje to w sumie 502 litry zebraniej krwi.
- Kiedy pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na oddawanie krwi?
- Krew potrzebna jest zawsze, lecz najbardziej latem. Jest bardzo dużo wypadków drogowych i krew się bardzo przydaje, aczkolwiek należy pamiętać że części składowe krwi -osocze, hemoglobina- mają swoje terminy ważności nad czym czujwają pracownicy regionalnych centrów krwiodawstwa.
- Na zakończenie naszej rozmowy proszę powiedzieć, jak zachęciłby Pan do oddawania krwi i angażowania się w honorowe krwiodawstwo?
- Po pierwsze i najważniejsze, oddając swoją krew pomagamy poszkodowanym w wypadkach, czekającym na transplantacje i przeszczepy. Poza tym po kilku latach oddawania krwi uzyskuje się odznakę Honorowego Krwiodawcy, co przekłada się na brak czekania w kolejkach w placówkach NFZ i szybszy dostęp do sanatoriów. Do tego każdorazowo przed oddaniem krwi przechodzi się badanie lekarskie, więc mamy tez potwierdzenie naszego stanu zdrowia.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Więcej o darłowskim krwiodawstwie: tutaj

Komentarze   

Mario
+1 #2 Mario 2017-12-02 16:17
Ale widać nie ma parcia na szkło, tylko spokojnie działa :lol:
Cytować
Tymek
+1 #1 Tymek 2017-12-01 08:08
W pobliskich Jeżyczkach jest koleś, który zrobił w 2017 roku tylko 4 zbiórki i zebrał 100 litrów, więc bije pana Harę na głowę...
Cytować

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u